Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Rodzaje torbieli jajnika – torbiel czynnościowa, czekoladowa, nowotworowa

Torbiel jajnika to jedna z najczęstszych patologii ginekologicznych. Najczęstszym rodzajem jest niegroźna torbiel czynnościowa pęcherzykowa lub ciałka żółtego, której powstanie jest uwarunkowane hormonalnie. Pamiętajmy jednak, że cysta może być także objawem dużo poważniejszych schorzeń, takich jak endometrioza, a nawet formą nowotworu.

Zobacz film: "U 80 proc. kobiet wykrywany jest dopiero w bardzo zaawansowanym stadium..."

spis treści

1. Rodzaje torbieli jajnika - torbiel czynnościowa

Torbiel czynnościowa to gładkościenny pęcherzyk wypełniony treścią płynną. Może mieć wielkość od kilku milimetrów do nawet kilkunastu centymetrów. Jej powstanie jest efektem nieprawidłowości hormonalnych. Przy zbyt niskich stężeniach hormonów płciowych, może nie dojść do pęknięcia pęcherzyka owulacyjnego i wówczas przekształca się on w torbiel czynnościową pęcherzykową, która podczas kolejnych cykli może się powiększać, zmniejszać i zaniknąć lub nie zmieniać wielkości.

Jeśli doszło do owulacji, a nie nastąpiło zapłodnienie, pęknięty pęcherzyk Graafa powinien przekształcić się w ciałko żółte, które stopniowo zanika. Przy zaburzeniach hormonalnych nie następuje jego zanik, a wręcz zbiera się w nim płyn surowiczy, co skutkuje powstaniem torbieli czynnościowej ciałka żółtego.

Torbiel czynnościowa może wystąpić praktycznie w każdym wieku – od okresu płodowego, kiedy powstają na skutek stymulacji hormonalnej organizmu matki, przez okres pokwitania aż do menopauzy. Ze względu na fakt, że po wystąpieniu ostatniej w życiu miesiączki, poziomy hormonów powinny ustabilizować się na niezmiennych, niskich wartościach, tworzenie się torbieli w okresie pomenopauzalnym jest zjawiskiem niepokojącym i zawsze wymaga dodatkowej, pogłębionej diagnostyki.

Torbiel jajnika to powszechny problem ginekologiczny
Torbiel jajnika to powszechny problem ginekologiczny (123RF)

Tworzenie się licznych torbieli czynnościowych jest jednym z kryteriów rozpoznania zespołu policystycznych jajników, zwanego też zespołem wielotorbielowatych jajników. Polega on na nadmiernej stymulacji żeńskich gonad przez zbyt duże ilości męskich hormonów płciowych, występujących w organizmie kobiety.

2. Rodzaje torbieli jajnika - torbiel czekoladowa

Torbiel czekoladowa to jeden z objawów endometriozy. Choroba ta polega na przemieszczeniu błony śluzowej macicy, czyli endometrium poza obręb jej jamy. Warto zaznaczyć, że przemieszczona błona śluzowa jest zdolna do odpowiedzi na zmiany hormonalne tak samo, jak ta prawidłowo zlokalizowana.

W sytuacji gdy endometrium znajduje się w obrębie jajnika, w terminie miesiączki zaczyna się ono łuszczyć, co powoduje nagromadzenie krwi w tkance jajnika i powstanie torbieli nią wypełnionej. Ze względu na barwę cysty, nazywa się ją torbielą czekoladową.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Rodzaje torbieli jajnika - torbiel nowotworowa

Powstawanie torbieli przed dojrzewaniem i po menopauzie jest zawsze niepokojącym sygnałem i może świadczyć o rozwoju nowotworu.

Jakie są pierwsze objawy raka jajnika?
Jakie są pierwsze objawy raka jajnika? [7 zdjęć]

Rak jajnika najczęściej dotyczy kobiet po 50. roku życia. Jednak eksperci podkreślają, jak ważne jest,

zobacz galerię

W okresach tych fizjologicznie powinna występować cisza hormonalna. W przeciwieństwie do torbieli czynnościowych, torbiele nowotworowe nie są gładkim pęcherzykiem, ale tworem z wypustkami, przegrodami, wypełnionym zarówno treścią płynną, jak i litą. Mają nieregularny kształt i są silnie unaczynione.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza