Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Testy alergiczne - skórne, śródskórne, prowokacyjne

Testy alergiczne są obecnie bardzo powszechne, a alergia stała się tematem bardzo popularnym. Testy alergiczne mają na celu wykrycie substancji, które są uczulające dla konkretnego pacjenta, czyli tzw. alergenów.

Zobacz film: "Co wiesz o alergii pokarmowej u dzieci?"

Trzeba pamiętać o tym, że czynnikiem uczulającym może być praktycznie wszystko, a nie ma możliwości, aby każdemu pacjentowi wykonać testy alergiczne na każdą substancję, jaka znajduje się w jego otoczeniu. Dlatego warto przed wizytą u alergologa zastanowić się, w jakich sytuacjach najczęściej występuje alergia i co najbardziej podejrzewamy o wywoływanie tej alergii.

spis treści

1. Testy alergiczne - skórne

Testy alergiczne mogą być bardzo różne. Najczęściej wykonywane są tzw. testy alergiczne skórne. Najczęściej są to tzw. testy punktowe. Polegają one na tym, że lekarz nakłada na skórę przedramienia pacjenta kroplę substancji, która zawiera potencjalny alergen, a następnie przekłuwa skórę cieniutką igłą. Podczas jednego testu alergicznego można badać jednocześnie uczulenie na kilka substancji.

Wynik testów alergicznych otrzymuje się po 15–20 minutach i polega on na ocenie bąbla, który pojawia się na skórze. Aby móc sprawdzić, czy dana substancja wywołała reakcję alergiczną, lekarz musi wykonać próbę kontrolną, tzn. oprócz kropli z alergenu musi zrobić kroplę z histaminy (kontrola dodatnia – ta substancja zawsze po dostaniu się do krwi spowoduje reakcję alergiczną) oraz z soli fizjologicznej (kontrola ujemna – u nikogo nie powinna wywołać alergii).

Jeżeli po 15–20 minutach nie pojawi się bąbel, świadczy to o braku reakcji alergicznej na daną substancję. Jeżeli natomiast jest bąbel, to lekarz porównuje jego wielkość do próby kontrolnej. Przy ocenie bąbla brana jest pod uwagę jego średnica oraz zaczerwienienie, które mogło się pojawić wokół niego. W zależności od tego, o ile bąbel jest większy od próby kontrolnej, alergia na daną substancję oceniana jest w skali od jednego do czterech plusów. Im więcej plusów, tym reakcja na dany alergen jest bardziej nasilona.

10 mało znanych alergenów
10 mało znanych alergenów [12 zdjęć]

Na pewno wszyscy słyszeli o alergii na pyłki, zarodniki pleśni czy zwierzęta. A co z alergią na wodę,...

zobacz galerię

Dodatni wynik testu alergicznego może pojawić się także u osoby zdrowej, dlatego do rozpoznania alergii nie wystarczy sam wynik testu, ale niezbędne są dane z wywiadu potwierdzające wystąpienie uczulenia przy kontakcie z danym alergenem. Test alergiczny może okazać się także fałszywie ujemny, zwłaszcza wtedy kiedy pacjent nie odstawi leków na alergię 10 dni przed wykonaniem testu alergicznego. Wyniki testu alergicznego mogą być także zafałszowane u małych dzieci, dlatego większość lekarzy zaleca wykonywanie testów alergicznych dopiero u dzieci powyżej 3. roku życia. Trzeba też pamiętać o tym, że do testów alergicznych istnieją przeciwwskazania. Są nimi ciąża, choroby autoimmunologiczne, jak np. toczeń układowy oraz nowotwory złośliwe.

2. Testy alergiczne - śródskórne

Testy alergiczne wykonuje się w różny sposób. Czasem w czasie testu alergicznego roztwór z alergenem podaje się do powierzchniowych warstw skóry i są to tzw. testy śródskórne. Stężenie alergenu jest stu, a nawet tysiąckrotnie mniejsze niż w teście punktowym. Takie testy alergiczne wykonuje się zazwyczaj wtedy, kiedy wynik testu punktowego jest niejednoznaczny.

Oprócz alergii wziewnej, tzn. takiej, w której alergen dostaje się z powietrza do dróg oddechowych i w ten sposób powoduje alergię, istnieje też alergia kontaktowa, w której alergen przez bezpośredni kontakt ze skórą powoduje zmiany uczuleniowe w jej obrębie. Rodzajem takiej alergii jest np. uczulenie na konkretne kosmetyki czy srebro. W tym przypadku do diagnozowania alergenu używa się specjalnych testów alergicznych tzw. płatkowych.

Te testy alergiczne polegają na przyklejeniu, najczęściej na plecach, specjalnego plastra, który zawiera wybrane antygeny. Pacjent musi chodzić z takim plastrem przez 48 godzin. W czasie noszenia plastra nie może go moczyć, tzn. nie może się kąpać, a także wykonywać nadmiernego wysiłku. Następnie lekarz ocenia zmiany skórne, które powstały pod plastrem, i w ten sposób określa stopień uczulenia na konkretne alergeny. Można wykonać taki test alergiczny nie tylko ze standardowymi alergenami, lecz także np. z kosmetykiem, który pacjentka przyniesie z domu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Testy alergiczne - prowokacyjne

Testy alergiczne wykonuje się również w postaci tzw. testów prowokacyjnych, który polegają na bezpośrednim podaniu alergenu do nosa albo drogą doustną, ale wykonuje się to rzadko z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnej reakcji alergicznej.

Przy diagnostyce alergii wykonuje się także badania krwi pod kątem oceny reakcji układu odpornościowego na alergeny, ale jest to badanie mało swoiste.

Wyniki testów alergicznych mogą ułatwić pacjentowi życie z alergią. Kiedy wiadomo, na co jest uczulony, czasami może się okazać, że kwalifikuje się do terapii odczulania, która może znacznie ograniczyć uporczywe objawy alergii. Znajomość alergenu może także ułatwić jego unikanie. Czasami może to być niemożliwe, ale gdy się okaże, że jesteśmy uczuleni na sierść, może trzeba przemyśleć kupno psa jeszcze raz. Należy jednak pamiętać, że czasem testy alergiczne mogą wywołać bardzo silną reakcję alergiczną, która może mieć poważne konsekwencje dla dalszego zdrowia i życia człowieka.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Testy alergiczne z krwi
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza