Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Rodzaje demencji. Otępienie naczyniowe i choroba Alzheimera

Demencja to ogólny termin opisujący pogorszenie się zdolności umysłowych danej osoby, wystarczająco poważne, aby zakłócić jej normalne funkcjonowanie. Najczęściej występujące postaci demencji to choroba Alzheimera i otępienie naczyniowe.

Zobacz film: "Stres zwiększa ryzyko choroby Alzheimera"

1. Rodzaje demencji

Głównymi przyczynami demencji są procesy zwyrodnieniowe, które zachodzą w mózgu chorego. Mogą być skutkiem naturalnych procesów starzenia lub powstawać w wyniku chorób infekcyjnych, zatruć toksynami, guzów albo niedoborów pokarmowych.

Objawy demencji, które pojawiają się po czterdziestce. Sprawdź, na co zwracać uwagę
Objawy demencji, które pojawiają się po czterdziestce. Sprawdź, na co zwracać uwagę [7 zdjęć]

Demencja jest kojarzona z pogorszeniem pamięci u starszych ludzi. To prawda, że ryzyko wzrasta wraz

zobacz galerię

Najczęstszymi formami demencji są choroba Alzheimera i otępienie naczyniowe. Szacuje się, że w Polsce z powodu demencji cierpi nawet 500 tys. osób. Do 2030 roku ta liczba wzrośnie do ok. 800 tys. Jest to związane ze starzeniem się społeczeństwa.

Na chorobę Alzheimera cierpi w Polsce od 360 do 470 tys. osób i szacuje się, że do 2035 roku ta liczba wzrośnie dwukrotnie.

Jeśli chodzi o otępienie naczyniowe to szacuje się, że stanowi ono ok. 10 - 15 proc. wszystkich demencji u osób starszych.

2. Demencja naczyniowa

Otępienie (demencja) naczyniowe pojawia się na skutek blokowania tętnic doprowadzających krew do mózgu. W wyniku tej blokady część mózgu zostaje pozbawiona tlenu i obumiera. Śmierć komórek mózgowych może powodować problemy z pamięcią, myśleniem i rozumowaniem.

Gdy te problemy są na tyle uciążliwe, że przeszkadzają w codziennym życiu, u chorego może zostać zdiagnozowane otępienie naczyniowe. Do czynników ryzyka wystąpienia otępienia naczyniowego należą:

Jeśli otępieniu naczyniowemu towarzyszy choroba Alzheimera wówczas mówimy o otępieniu mieszanym.

3. Związek alkoholu z demencją

Francuscy naukowcy przez 6 lat analizowali 57 000 przypadków pacjentów dotkniętych demencją przed 65 rokiem życia. Z badań wynika, że ponad połowa z nich (57 proc.) to osoby pijące trzy kufle piwa lub dwie szklanki wina dzienne.

Oznacza to, że alkohol może w dużym stopniu zwiększać ryzyko zapadnięcia na demencję w młodszym wieku.

4. Etapy i objawy demencji

Rozwojowi demencji początkowo towarzyszą subtelne objawy, takie jak: powolność myśli, trudności z planowaniem, zapominanie słów i problemy z wysłowieniem się, zmiany nastroju i zaburzenia koncentracji.

Na wczesnym etapie demencja może być ledwo zauważalna i mylona z innymi chorobami, np. depresją.

Dalsze etapy choroby mogą obejmować uczucie zdezorientowania, utratę pamięci, zmiany osobowości, trudności z chodzeniem i omamy wzrokowe. Objawy Alzheimera i innych rodzajów demencji są do siebie podobne.

Na podstawie wywiadu z pacjentem i badań można zdiagnozować na jaki rodzaj demencji cierpi dana osoba. Warto wiedzieć, że demencja dotyczy nie tylko choroby Alzheimera. Należą tu też choroba Picka, otępienie z ciałami Lewy'ego, a także otępienie wywołane chorobą Huntingtona i Parkinsona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza