Trwa ładowanie...

Rita Wilson: Odwiedziłam trzech lekarzy zanim zdiagnozowano u mnie raka piersi

Niecodziennie jedna z czołowych gwiazd opowiada o czymś tak osobistym.

"Oprócz moich wysokich obcasów, które mi przeszkadzają, ale jest to po prostu element mojego życia, czuję się naprawdę dobrze" - powiedział Rita Wilson, 59 lat.

Żona Toma Hanksa od 1980 roku, Rita Wilson opowiada o raku piersi ****i swoich przeżyciach z nim związanych.

"Początkowo byłam źle zdiagnozowana i moja przyjaciółka, który dwukrotnie przeszła przez tą chorobe, powiedziała: "Czy myślałaś, o uzyskaniu dodatkowej opinii na temat twojego schorzenia?" – wspomina Wilson.

Aktorka i piosenkarka, która bardzo regularnie wykonywała coroczne mammografie, uzyskała ocenę tkanki jej piersi u drugiego patologa, a potem u trzeciego.

"Miałam dobre przeczucie, że coś jest nie tak" - powiedziała.

Żona Toma Hanksa, Rita Wilson zachęca kobiety do badań i profilaktyki raka piersi
Żona Toma Hanksa, Rita Wilson zachęca kobiety do badań i profilaktyki raka piersi (Shutterstock)

W kwietniu 2015 roku Wilson ogłosiła, że przeszła dwustronną mastektomię i operację rekonstrukcji piersi. W czwartek, podzieliła się swoją historią z 1500 mieszkańców Północnego Teksasu na obiedzie zorganizowanym przez Fundację Systemu Opieki Zdrowotnej Baylor, Uczcijmy Kobiety.

"Jeśli dzisiaj jest jedna osoba, która mówi, że zamierza zasięgnąć drugiej opinii lub jest umówiona na jutro na mammografię, lub zamierza pomóc przyjaciółce to zrobić, to dla mnie jest to już coś” - powiedziała Wilson.

Z wdzięczności za swoje zdrowie i rodzinę, Wilson podkreśla znaczenie wykonywania mammografii, począwszy od 40 roku życia, słuchania swojego ciała i napełniania swojego życia szczęściem niezależnie od tego, czy masz raka, czy nie.

ZOBACZ TAKŻE:

"Można znaleźć radość, miłość, intymność, opieke, śmiech i dobre czasy, nawet gdy przez to przechodzisz" - powiedział Wilson. "W końcu, jest światło na końcu tunelu i zaczynasz je dostrzegać".

W trakcie obiadu zebrano ponad 1 milion dolarów na walkę z rakiem piersi. Fundusze będą wydane głównie na mobilne systemy mammograficzne, badania kliniczne, doradztwo, zaawansowaną cyfrową technologię przesiewową, kształcenie personelu i opieke nad pacjentem.

W Polsce rak piersi stanowi ok. 20 proc. wszystkich przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe. Dotyka on częściej kobiet niż mężczyzn. Jednocześnie jest to najczęstsza przyczyna zgonów z powodu nowotworu wśród kobiet. Według statystyk co 14 kobieta choruje na raka piersi.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży.

zobacz galerię

Nowotwór pojawia się przeważnie u Polek między 45 a 69 rokiem życia. Niepokojące jest, że w ostatnich latach zaobserwowano wzrost umieralności z powodu raka piersi. U kobiet starszych współczynnik ten jest stabilny, jednak złośliwy nowotwór jest pierwszą przyczyną śmierci wśród kobiet do 65 roku życia, a rak piersi pierwszą przyczyną śmierci wśród kobiet w wieku 40-55 lat.

W ostatnich latach zaobserwowano wzrost zachorowalności wśród młodych kobiet, dlatego w walce z chorobą najistotniejsza jest wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza