Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Rewolucyjne odkrycie w walce z rakiem. To urządzenie wykrywa komórki rakowe w zaledwie 10 sekund

Naukowcy opracowali urządzenie, które potrafi zdiagnozować nowotwór w ciągu zaledwie 10 sekund. Odkrycie to zrewolucjonizuje walkę z tą chorobą cywilizacyjną.

Zobacz film: "Diagnostyka raka nerki"

Urządzenie o nazwie MasSpec opracowali naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie w USA. Jest ono bardzo małej wielkości i może być swobodnie przenoszone. Jest to niewątpliwie szansa na poprawę skuteczności zwalczania chorób nowotworowych.

Zobacz także:

Raport z badań opublikowano w Science Translational Medicine. Specjaliści twierdzą, że urządzenie skutecznie wykryje zmiany nowotworowe nawet w 96 proc. przypadków.

1. Na jakich zasadach działa MasSpec Pen?

Jego działanie opiera się na metabolizmie komórek nowotworowych, który jest bardzo unikalny. Tempo ich rozprzestrzeniania się oraz wzrostu jest bardzo szybkie. MasSpecem należy dotknąć miejsce na ciele, co do którego istnieje podejrzenie, że występują tam zmiany nowotworowe.

Objawy raka trzustki, które zwykle ignorujemy
Objawy raka trzustki, które zwykle ignorujemy [7 zdjęć]

Rak trzustki nazywany jest "cichym zabójcą". W początkowej fazie przebiega bezobjawowo. Kiedy pacjenci...

zobacz galerię

Urządzenie uwalnia wówczas małą kroplę wody. Znajdujące się w komórkach substancje chemiczne, wchodzą do kropli, którą to urządzenie "wsysa" z powrotem. MasSpec jest podłączony do spektometru, który potrafi w jednej sekundzie zmierzyć masę tysięcy chemikaliów. Produkuje chemiczny odcisk palca pacjenta.

Obecnie duża odpowiedzialność leży po stronie specjalistów. Muszą oni znaleźć granicę między tkanką nowotworową a zdrową. Dla wielu rodzajów choroby jest ona oczywista i dobrze widoczna, lecz dla dużej liczby owa granica jest niewyraźna.

MasSpec wypuszcza kroplę, która zbiera substancje chemiczne z tkanki i pozwala je badać
MasSpec wypuszcza kroplę, która zbiera substancje chemiczne z tkanki i pozwala je badać (YouTube.com)

MasSpec pomoże również lekarzom upewnić się, że wszystkie komórki nowotworowe zostały unicestwione. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku pozostania w organizmie nawet pojedynczej komórki rakowej, zacznie ona rozprzestrzeniać się ponownie w organizmie. Istnieje także ryzyko, że chirurg wytnie za dużo komórek i w ten sposób doprowadzi do uszkodzeń organów, np. mózgu.

2. Co dalej z tym urządzeniem?

Do tej pory przetestowano MasSpeca na 253 próbkach. W 2018 roku naukowcy planują test urządzenia na żywym organizmie, podczas operacji. Do tego czasu będą przeprowadzone kolejne testy, które będą miały na celu ulepszyć funkcjonowanie urządzenia.

Mas Spec Pen jest niewielki, wygodny w używaniu oraz co ważne, tani. Inaczej sytuacja wygląda jeśli chodzi o spektometr masowy, który jest dosyć nieporęczny i kosztowny. Jest to swoista blokada, dlatego naukowcy planuja opracować tańszą, mniejszą wersję.

Dr James Suliburk, który jest jednym ze spacjalistów, który opracował to rewolucyjne urządzenie stwierdził, że Mas Spec Pen daje duże szanse na bezpieczniejsze, szybsze oraz dokładniejsze operacje.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza