Trwa ładowanie...

Resuscytacja (RKO) - charakterystyka, ogólne zasady, przebieg, przebieg u dzieci

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) to inaczej pierwsza pomoc, której udzielić może każda osoba dorosła mająca choć podstawową wiedzę na ten temat. Udzielenie pierwszej pomocy w jak najszybszym czasie, jeszcze przed przyjazdem karetki, daje większą gwarancję na uratowanie komuś życia. Resuscytaja inaczej będzie się odbywać w przypadku osób dorosłych, a inaczej w przypadku małych dzieci i niemowląt.

spis treści

1. Resuscytacja - charakterystyka

Resuscytacja to podstawowy zabieg, którego zadaniem jest utrzymanie przy życiu osoby poszkodowanej. Głównym celem jest przywrócenie oddechu, krążenia oraz świadomości. Główną i podstawową zasadą, której powinna przestrzegać osoba udzielająca pierwszej pomocy to bezpieczeństwo własne oraz innych ratowników. Niebezpieczne sytuacje dla osoby chcącej przeprowadzić resuscytację to pożar, wybuch, porażenie prądem lub ryzyko zatrucia drogą wziewną.

Zobacz film: "Pierwsza pomoc - resuscytacja"

Należy wykazać także szczególną ostrożność i wyeliminować zagrożenie zakażenia się od osoby dorosłej wirusem HIV, HCV lub HBV. Podczas wykonywania resuscytacji najlepiej mieć przy sobie rękawiczki jednorazowe oraz maseczkę do resuscytacji.

2. Resuscytacja - ogólne zasady

Aby wykonać resuscytację u osoby poszkodowanej, należy ocenić jego stan oraz sprawdzić przytomność. Mówimy w tym celu głośno do poszkodowanego i lekko nim potrząchamy. Następnym krokiem w resuscytacji jest wezwanie karetki pogotowia. Trzeba pamiętać, aby podczas zgłoszenia zachować spokój, podać swoje imię i nazwisko, dokładne miejsce wypadku, opis zdarzenia. Należy podać także informację, ile osób jest poszkodowanych oraz jakie czynności zostały już podjęte. Nie należy kończyć nigdy rozmowy, dopóki nie zadecyduje o tym dyspozytor.

Następnym krokiem jest udrożnienie dróg oddechowych z obecności ciał obcych oraz odchylenie głowy. Tę czynność wykonujemy w przypadku, kiedy poszkodowany jest nieprzytomny. Następnie sprawdzamy, czy poszkodowany oddycha. Jeśli tak, to układamy go w pozycji bocznej bezpiecznej i czekamy na karetkę, a jeśli nie oddycha to przechodzimy do resuscytacji.

Niebezpieczne błędy popełniane przy udzielaniu pierwszej pomocy
Niebezpieczne błędy popełniane przy udzielaniu pierwszej pomocy [9 zdjęć]

Wiele osób nie wie, jak odpowiednio zachować się przy różnych wypadkach oraz jak sobie pomóc np. w przypadku

zobacz galerię

3. Resuscytacja - przebieg

Ogólny schemat resuscytacji to 30 uciśnięć i 2 wdechy. Czynność taką powtarzamy aż do momentu odzyskania oddechu przez poszkodowanego lub do momentu przyjechania karetki pogotowia. Może nastąpić sytuacja, kiedy ratujący będzie musiał przerwać resuscytację. Może dojść do takiej sytuacji, kiedy osoba przeprowadzająca resuscytację jest wyczerpana lub zagraża jej niebezpieczeństwo. Podczas wykonywania resuscytacji wykonujemy uciśnięcia na prostych rękach, na środku klatki piersiowej.

Zobacz także:

Uciskamy na głębokość około 6cm z częstotliwością około 120 uciśnięć na minutę. Po 30 uciśnięciach należy wykonać dwa wdechy przez maseczkę. Nos poszkodowanego powinien być zatkany a głowa lekko odchylona do tylu. Pamiętaj, że jeśli nie posiadasz przy sobie maseczki do resuscytacji, to nie musisz wykonywać wdechów. Wtedy możesz wykonywać tylko uciśnięcia. Pamiętaj też, aby nie przerywać wykonywania uciśnięć. Odpowiednio wykonana resuscytacja jest kluczowym momentem, który zadecyduje o dalszym stanie zdrowia poszkodowanego.

4. Resuscytacja - przebieg u dzieci

Resuscytacja wykonywana u dzieci lub u niemowląt nieco różni się od resuscytacji wykonywanej u osób dorosłych. Początek postępowania jest taki sam, natomiast różni się schemat samej resuscytacji. Na początku po udrożnieniu dróg oddechowych wykonujemy 5 wdechów. Następnie zaczynamy uciskać klatkę piersiową 15 razy tylko jedną dłonią, a w przypadku niemowląt uciskamy tylko dwoma palcami. Po uciśnięciach wykonujemy dwa oddechy ratownicze. Nie zaprzestajemy resuscytacji aż do momentu przyjechania karetki lub odzyskania oddechu przez poszkodowanego malucha.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza