Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Repelenty skutecznie odstraszają kleszcze. Polskie badania

Sezon na kleszcze trwa, ale już wkrótce być może nie będziemy musieli się ich bać. Naukowcy z NIZP-PZH i WIHIE udowodnili, że kleszcze boją się repelentów, a najskuteczniejszy w ich odstraszaniu jest DEET.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

W Przeglądzie epidemiologicznym “Wrażliwość kleszczy Dermacentor reticulatus na repelenty zawierające różne substancje aktywne” opublikowano właśnie badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH i Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii.

Naukowcy postanowili sprawdzić, jakie substancje są skuteczne w walce z kleszczami. W badaniu wykorzystali repelenty (środki odstraszające) DEET, ikarydynę, IR3535 i mieszaninę 3 substancji: DEET, IR3535 oraz geraniolu.

Jak wyglądało badanie?

Na skórę palca i części dłoni ochotnicy nakładali kolejno przygotowane repelenty. Po upływie 15 minut przykładali palec na płytkę Petriego, a obok umieszczano kleszcza. Testy przeprowadzano co godzinę z kolejnymi kleszczami. Naukowcy przyjęli, że aby uznać preparat za skuteczny, musi działać odstraszajaco na kleszcze po 1,5 godz i dłużej.

W analizach wykorzystano wyłącznie gatunki kleszczy, które mieszkają w Polsce. A więc kleszcze pospolite i łąkowe. Niestety naukowcy zauważyli, że nie są to już pajęczaki występujące głównie na terenach zielonych, a więc w lasach i na łąkach, ale coraz częściej możemy je spotkać w mieście - na placu zabaw, w parku czy ogrodzie miejskim.

Ze względu na choroby, które przenoszą (najbardziej powszechne to kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza) bardzo ważne jest, aby znaleźć skuteczny sposób na odstraszenie tych pajęczaków.

Zgodnie z europejskimi normami, aby repelent mógł zostać za skuteczny, powinien działać w 90-100 proc. Badacze cały czas kontrolowali, jak zachowuje się preparat wraz z upływem czasu i tak po 1,5 godzinie 3 repelenty zachowały 100 proc. skuteczność.

Były to: preparat zawierający 30 proc. DEET, preparat zawierający mieszankę DEET 30 proc., IR3535 20 proc., geraniol 0.1 proc. oraz trzeci repelent tylko z IR3535. Z kolei Ikarydyna 20 proc. wykazała skuteczność na poziomie 95 proc.

Najdłużej skuteczność zachowywały pierwsze dwa preparaty, z czego na prowadzeniu znalazł się repelent z 30 proc. DEET, który wykazywał skuteczność 90 proc.

Naukowcy z NIZP-PZH i WIHIE podkreślili, że ich badania są prawdopodobnie pierwszymi tego typu - dotąd nikt nie sprawdzał działania DEET na te gatunki kleszczy.

Zauważają jednocześnie, że jest to silna i neurotoksyczna substancja, dlatego jej zastosowanie w preparacie musi przebiegać zgodnie ze ścisłymi procedurami.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza