Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Reoperacja

Reoperacja to termin określający ponowny zabieg operacyjny w okolicy, która w niedalekiej przeszłości była poddawana takiemu zabiegowi.

Zobacz film: "Przełomowa operacja z zastosowaniem robota da Vinci"

spis treści

  Reoperacja może być konieczna z uwagi na powikłania po poprzednim zabiegu, na przykład krwawienie wymagające zaopatrzenia chirurgicznego, czy rozejście się zespolenie, szwów.

  Inną przyczyną powtórnego zabiegu chirurgicznego jest progresja choroby albo zmiana stanu wiedzy na jej temat, sugerująca konieczność poszerzenie zakresu interwencji chirurgicznej.

  Niezależnie od czasu, jaki minął od pierwszego zabiegu, każde kolejne manipulacje chirurgiczne w danej okolicy ciała są trudniejsze i mogą wiązać się z większym ryzykiem wystąpienia powikłań.

  Wynika to przede wszystkim z ogólnego stanu pacjenta. Nie bez znaczenia są także zrosty powstające niemal po każdym zabiegu chirurgicznym. Kolejną kwestią wpływającą na stopień trudności reoperacji jest fakt, że każdy zabieg zmienia w pewnym stopniu anatomię ciała człowieka.

  Poszczególne struktury mogą być trudne do zlokalizowania i zidentyfikowania. Wszystko to nie zmienia jednak faktu, że często reoperacja jest zabiegiem konieczny i ratującym choremu życie.

  Zobacz także:

  Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza