Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

René Favaloro w Google Doodle. Kim był - biografia i dokonania

Google Doodle w 96. rocznicę urodzin wspomina René Favaloro - argentyńskiego kardiochirurga, który zrewolucjonizował świat medycyny. Zasłynął z przeprowadzenia nowatorskiej operacji wszczepienia bypassów. Jego dokonanie sprawiło, że w ciągu ponad 50 lat udało się uratować życie milionów ludzi na całym świecie. Kim był René Favaloro?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. René Favaloro w Google Doodle

René Favaloro w Google Doodle
René Favaloro w Google Doodle (google.com)

Google Doodle to specjalny dodatek do znanej wyszukiwarki. Raz na jakiś czas logo Google zmienia się, aby uczcić jakieś ważne wydarzenie, święto lub wspomnieć kogoś znanego.

12 lipca 2019 roku pierwsza litera "o" w słowie "Google" zmieniła się w mięsień sercowy, natomiast w środku drugiego "o" znalazła się grafika przedstawiająca portret René Favaloro.

Dodatkowo samo logo napisane jest inną czcionką i towarzyszą mu grafiki przedstawiające między innymi nożyczki czy zapis z EKG.

2. René Favaloro - biografia i początki kariery

René Favaloro urodził się 12 lipca 1923 roku w Argentynie, w mieście La Plata. Swoją karierę medyczną rozpoczął, pracując jako lekarz wiejski.

W małej rolniczej miejscowości Jacinto Arauz spędził 12 lat swojego życia. Wybudował tam salę operacyjną, wyszkolił personel i przyczynił się do powstania lokalnego banku krwi.

Dodatkowo René Favaloro stale edukował swoich pacjentów. Radził im, jak zapobiegać najczęściej występującym chorobom i dolegliwościom.

René Favaloro zawsze uważał, że podstawowa opieka zdrowotna należy się absolutnie każdemu człowiekowi. Nie miał dla niego znaczenia status społeczny, materialny czy poglądy pacjenta.

Według niego każdy miał prawo do uzyskania pomocy medycznej.

Zobacz także:

3. René Favaloro - kardiochirurg

W 1962 roku René Favaloro postanowił wyjechać do Stanów Zjednoczonych, aby doskonalić się w dziedzinie kardiochirurgii. Przeniósł się do kliniki w Cleveland w stanie Ohio.

Jego edukacją kierował znany kardiolog i pionier w dziedzinie arteriografi - F. Mason Sones. Obydwaj pracowali nad wprowadzeniem usprawnień w kwestiach chirurgii pomostowej tętnic wieńcowych.

4. René Favaloro - dokonania medyczne

Favaloro pracował bardzo cieżko i całe dnie spędzał w klinice lub bibliotece. Jego badania doprowadziły go do momentu, w którym uważał, że pomostowanie tętnic może być skuteczną terapią.

Chciał w ten sposób znaleźć sposób na chorobę niedokrwienną serca (chorobę wieńcową).

4.1. René Favaloro - pierwsza operacja wszczepienia bypassów

Pod koniec lat 60 XX wieku Favaloro napotkał na swojej drodze 51-latkę, której prawa tętnica wieńcowa była zablokowana. Kobiecie groziła śmierć.

Favaloro postanowił spróbować zastosować nowo opracowaną przez siebie metodę.

9 maja 1967 roku miała miejsce operacja, podczas której lekarz pierwszy raz dokonał wszczepiania bypassów.

René Favaloro podłączył swoją pacjentkę do urządzenia zwanego płucosercem, a następnie zatrzymał na chwilę jej mięsień sercowy.

Wykorzystał żyłę odpiszczelową pobraną z jej nogi i przeniósł ją w okolice serca, aby otworzyć nową drogę przepływu krwi i ominąć blokadę, która wytworzyła się w tętnicy.

Operacja zakończyła się sukcesem i od tej pory Favaloro uważany jest za pioniera w dziedzinie wszczepiania pomostów aortalno-wieńcowych (bypassów).

Od czasów historycznej operacji minęło ponad 50 lat, a pomostowanie tętnic wciąż jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów kardiologicznych.

Sam Favaloro nie uważał, że sukces operacji zależy tylko od niego. Powtarzał: "My ”jest ważniejsze niż„ ja”. W medycynie postępy są zawsze wynikiem wielu wysiłków zgromadzonych przez lata.

6 nietypowych oznak choroby serca
6 nietypowych oznak choroby serca [7 zdjęć]

46 proc. zgonów rocznie wśród Polaków spowodowanych jest przez choroby serca . Na niewydolność serca...

zobacz galerię

5. René Favaloro - fundacja i dalsze losy

W latach 70 Favaloro wrócił do Argentyny. Tam, w Buenos Aires, założył Fundację Favaloro. Pomaga ona wszystkim pacjentom w potrzebie, bez względu na status materialny czy społeczny (zgodnie z jego przekonaniami).

Poprzez swoją fundację, Favaloro chciał także edukować lekarzy na terenie całej Ameryki Południowej. Jego celem było pokazanie im nowych technik kardiochirurgicznych.

René Favaloro zmarł 29 lipca 2000 roku. Z okazji rocznicy jego urodzin Google postanowiło uczcić pamięć o niezwykłym kardiochirurgu i zmieniło logo wyszukiwarki.

Pamięć o osobach, które dokonały wielkich rewolucji medycznych, jest bardzo ważna. To dzięki takim ludziom żyją miliony ludzi - być może także członkowie naszych rodzin.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza