Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Reklamy telewizyjne powodują podjadanie u dzieci od 2 lat

Bezmyślne podjadanie przed telewizorem może rozpocząć się na długo przed tym, jak dzieci zaczną zdawać sobie sprawę z tego, co oglądać w telewizji i że podjadanie jest złe. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z USA dowodzą, że oglądanie telewizji, a w szczególności reklam wzmaga chęć do podjadania w trakcie dnia.

W badaniu wzięło udział 60 dzieci w wieku od 2 do 5 lat.

Naukowcy postanowili skoncentrować się na tym, jak reklama wpływa na to, co jest znane jako jedzeniu w przypadku braku głodu.

Wszyscy mali uczestnicy eksperymentu otrzymali wcześniej zdrowe przekąski tak, aby dzieci z pewnością były najedzone i nie odczuwały głodu. Następnie, dzieci oglądały program telewizyjny oferujący płatki kukurydziane.

Oglądanie reklam w telewizji wzmaga podjadanie wśród dzieci
Oglądanie reklam w telewizji wzmaga podjadanie wśród dzieci (123rf)

Wszystkie dzieci miały postawione przed sobą chipsy kukurydziane podczas oglądania telewizji. Okazało się, że dzieci, które widziały reklamę z płatkami kukurydzianymi, zjadły 127 kalorii średnio. Natomiast dzieci, które nie widziały tej reklamy podczas oglądania tv, spożyły zaledwie 97 kalorii.

„Są to pierwsze badania, które wskazują, że ekspozycja produktów żywnościowych w telewizji wzmaga chęć do podjadania. Dotyczy to również małych dzieci, które spożywają przekąski podczas wpatrywania się w ekran, niezależnie od tego, czy są głodne” - powiedział główny autor badania Jennifer Emond z Uniwersytetu Medycznego w stanie New Hampshire w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych.

„Małe dzieci spędzają średnio do trzech godzin dziennie oglądając telewizję" – wyjaśnia Emond.

„Jeśli dzieci w trakcie oglądania tv, przyglądają się również produktom żywnościowym w reklamach, wzmacnia to ich chęć do podjadania przekąsek w tym czasie. Może to w konsekwencji prowadzić do niekontrolowanego zwiększania masy ciała wśród dzieci na skutek spożywania niezdrowych kalorii, co może prowadzić do nadwagi i otyłości” – wyjaśnia naukowiec.

ZOBACZ TAKŻE

Jak zwalczyć podjadanie?

Ponad jedna trzecia dzieci ma nadwagę lub otyłość, zgodnie z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób w Stanach Zjednoczonych.

Amerykańska Akademia Pediatrii odradza spędzania wolnego czasu przed telewizorem wśród dzieci poniżej 18 roku życia. Ponadto zaleca się dzieciom w wieku od 2 do 5 lat spędzanie przed ekranem telewizora nie więcej niż godzinę dziennie. Zalecenie to ma na celu wspieranie rozwoju języka dzieci, zdrowego nawyku odpowiedniej ilości snu i ograniczanie siedzącego trybu życia. Ma to zapobiegać szerzeniu się otyłości wśród dzieci.

Jak twierdzą naukowcy, ważny jest także rodzaj oglądanych programów w telewizji. Amerykańska Akademia Pediatrii zachęca do oglądania programów edukacyjnych wśród dzieci, takich jak np. „Ulica sezamkowa”. Mają one pomagać w nauce języków obcych.

 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza