Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Rękawowa resekcja żołądka – przebieg operacji, wskazania, dieta

Rękawowa resekcja żołądka należy do podstawowych i najpopularniejszych zabiegów bariatrycznych. Ta metoda zmniejszania żołądka polega na usunięciu części około dwóch trzecich objętości narządu. Zabieg wykonywany jest najczęściej techniką laparoskopową, co ogranicza jego inwazyjność. Jakie są wskazania do operacji? Jaka jest jej cena? Na jakie efekty można liczyć?

Zobacz film: "Coraz więcej młodych choruje na raka. Winna otyłość"

spis treści

1. Co to jest rękawowa resekcja żołądka?

Rękawowa resekcja żołądka (sleeve gastrectomy), nazywana także mankietową, to jeden z typów operacji bariatrycznej o charakterze restrykcyjnym. U większości chorych metoda ta pozwala na uzyskanie zadowalającego spadku masy ciała.

Utrata wagi może wynosić nawet 80% w ciągu pierwszych kilkunastu miesięcy po zabiegu. Efektem jest jednak nie tylko pozytywna zmiana wyglądu i samopoczucia, ale i zdrowia. Sleeve gastrectomy pozwala kontrolować cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, stężenie cholesterolu czy zespół bezdechu sennego.

2. Na czym polega rękawowa resekcja żołądka

Rękawowa resekcja żołądka polega na usunięciu około 85% narządu. Odcięty za pomocą tzw. staplerów fragment jest usuwany, pozostawia się jedynie jego fragment, który jest cienką rurą. Pojemność żołądka po operacji wynosi około 150 ml. Zmniejszenie jego objętości sprawia, że jednorazowo można przyjąć niewielką ilość pokarmu, co prowadzi do utraty masy ciała.

Najczęściej rękawową resekcję żołądka wykonuje się laparoskopowo, dzięki czemu po zabiegu pozostają mniejsze rany pooperacyjne, a te szybciej się goją. Co ważne, pacjenci są krócej hospitalizowani, a pełnię aktywności zawodowej mogą odzyskać w stosunkowo niedługim czasie.

3. Wskazania do rękawowej resekcji żołądka

Rękawową resekcję żołądka przeprowadza się u osób, które bezskutecznie walczą z masą ciała i zdiagnozowano u nich:

  • otyłość olbrzymią (BMI >40),
  • otyłość zaawansowaną - II stopnia (BMI>35), gdy współtowarzyszą jej co najmniej dwie choroby bezpośrednio wynikające z otyłości. To na przykład nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroba wieńcowa, bezdech senny, czy zaburzenia lipidowe.

Ważny jest także wiek (pacjent powinien być w wieku od 18 do 60 lat) oraz nieskuteczność innych form terapii. W leczeniu otyłości najpierw zaleca się zmianę stylu życia i nawyków żywieniowych. Jeśli działania okażą się nieskuteczne, stosuje się farmakoterapię. Dopiero gdy ta nie przynosi rezultatów, możliwe staje się zakwalifikowanie pacjenta do operacji zmniejszenia żołądka.

Wskazaniem do rękawowej resekcji żołądka jest także wcześniejsze leczenie za pomocą regulowanej opaski żołądka lub niemożność regularnego odbywania wizyt kontrolnych.

U osób bardzo otyłych i tych, u których utrata masy ciała jest niewystarczająca, mankietowa resekcja żołądka bywa pierwszym etapem kilkuetapowego leczenia operacyjnego otyłości. Następnie stosuje się inne metody stosowane podczas operacji bariatrycznych, na przykład ominięcie żołądkowo-jelitowe czy wyłączenie dwunastnicze.

4. Przygotowanie i kwalifikacja do zabiegu

Przed operacją zmniejszenia żołądka pacjent musi wykonać wiele badań. To badania laboratoryjne, ale także badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, USG lub tomografia komputerowa (TK) brzucha, EKG oraz echokardiografię serca, RTG klatki piersiowej czy spirometria. Podlega też szczegółowej ocenie przedoperacyjnej, w której uwzględnia się stan zdrowia i odżywienia, masę ciała i powikłania otyłości.

Ile kosztuje rękawowa resekcja żołądka? Średni koszt zabiegu wykonywanego prywatnie wynosi około 20 000 zł. Po uzyskaniu skierowania operacja zmniejszenia żołądka może być refundowana przez NFZ, czyli przeprowadzona nieodpłatnie.

5. Co robić po operacji zmniejszenia żołądka?

Zabieg operacyjny przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 90 minut. Po zabiegu chory musi pozostać kilka dni w szpitalu.

Operacja zmniejszenia żołądka jest skuteczną metodą redukcji masy ciała pod warunkiem przestrzegania zaleceń dietetycznych zarówno zaraz po zabiegu, jak i w późniejszym okresie. Oznacza to, że po operacji konieczne jest odpowiednie postępowanie, inaczej problem otyłości powróci.

6. Rękawowa resekcja żołądka – powikłania i przeciwwskazania

Przeciwwskazania do przeprowadzenia operacji zmniejszenia żołądka to:

Jak każdy zabieg operacyjny rękawowa resekcja żołądka również niesie ze sobą ryzyko powikłań.

Do najczęściej występujących należy:

Operacji zmniejszenia żołądka nie przeprowadza się przy podejrzeniu, że chory po zabiegu nie będzie stosował się do zaleceń dietetycznych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza