Trwa ładowanie...

Regeneracja wątroby - szkodliwe czynniki, profilaktyka, zalecenia

Wątroba to narząd, a właściwie gruczoł wielofunkcyjny. Jest on bardzo ważną częścią układu pokarmowego człowieka. Występuje pod przeponą. Wątroba ma za zadanie oczyszczanie organizmu z wszelkiego rodzaju szkodliwych substancji wytwarzanych lub dostarczanych przez człowieka. Zajmuje się też zamianą pokarmu na składniki odżywcze, a także magazynowaniem krwi i korzystaniem z niej w razie potrzeby, dlatego warto dbać o regenerację wątroby.

spis treści

1. Niewłaściwe działanie wątroby

Niewłaściwe działanie wątroby przekłada się na nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu i jego metabolizm.

Zobacz film: "Diagnozowanie chorób wątroby"

Jeśli ten narząd zostanie uszkodzony, skutkuje to takimi konsekwencjami jak: marskość, stłuszczenie, zwyrodnienie lub zapalenie.

Degradacja wątroby prowadzi do wielu dolegliwości, a finalnie do śmierci. Warto więc dbać o regenerację wątroby i zwracać uwagę na styl życia, higienę, bo to bardzo czuły i wrażliwy organ. Najłatwiejszym sposobem uszkodzenia jej jest spożywanie dużej ilości napojów alkoholowych, środków odurzających, nieprawidłowa i tłusta dieta oraz nadużywanie leków.

Czynnikami szkodzącymi są także choroby metaboliczne, dróg żółciowych oraz wirusowe zapalenie wątroby. Regeneracja wątroby jest utrudniona, przez wpływ trujących gazów, czy toksycznych metali. To też mogą być przyczyny degradacji tego ważnego organu.

Na choroby wątroby mogą też mieć wpływ przypadkowe kontakty seksualne (brak zabezpieczenia w postaci prezerwatywy), a także kontakt z zakażoną krwią.

6 objawów, które wskazują na choroby wątroby
6 objawów, które wskazują na choroby wątroby [7 zdjęć]

Wątroba to narząd miąższowy, który u człowieka znajduje się pod przeponą. Przypisuje się jej wiele funkcji

zobacz galerię

2. Zapalenie wątroby

Zapalenie wątroby wywołują wirusy HAV, HBV oraz HCV.

W przypadku tego pierwszego  dużą wagę trzeba przywiązywać do zachowania należytej higieny. Dla prawidłowej regeneracji wątroby koniecznością jest mycie rąk i produktów żywnościowych przed ich spożyciem. Szczególnie dotyczy to owoców i warzyw.

Pozostałe dwa są przenoszone poprzez krwioobieg. Na działanie wirusa HBV właściwą ochroną przed zakażeniem będą szczepienia. Niestety, w przypadku tego ostatniego nie wynaleziono jeszcze żadnego zabezpieczenia.

Regernarcja wątroby wymaga zmiany diety i nawyków
Regernarcja wątroby wymaga zmiany diety i nawyków

3. Profilaktyka wątroby

Warto zadbać o spożywanie odpowiednich pokarmów. Szybka regeneracja wątroby po biesiadach  i imprezach towarzyskich następuje, gdy nie przesadzamy z nadużywaniem alkoholi i tłustych potraw.

Profilaktycznie można też przyjąć preparat, który ma działanie ochronne. Po wypiciu alkoholu regeneracja wątroby trwa dość długo, dlatego wysoce niewskazane jest korzystanie z niego codziennie. Podobnie dzieje się w przypadku spożywania tłustych pokarmów pochodzenia zwierzęcego, które wydzielają toksyny obciążające wątrobę.

To musisz wiedzieć

4. Co regeneruje wątrobę?

Najważniejszym czynnikiem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest przestrzeganie zdrowej diety. Powinno się unikać dużych ilości alkoholu i ograniczyć jego konsumpcję, za to warto pić od 1,5 do 2 litrów wody mineralizowanej, co bardzo dobrze wpływa na regenerację wątroby, gdyż oczyszcza ją z toksyn.

Warto również spożywać świeże warzywa, owoce, a unikać produktów wysokoprzetworzonych, smażonych, tłustych oraz takich z dodatkiem substancji konserwujących. Również powinno się ograniczyć lub całkowicie wykluczyć różnego rodzaju używki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Następny artykuł: Zioła na wątrobę
Regeneracja wątroby - szkodliwe czynniki, profilaktyka, zalecenia
Regeneracja wątroby - szkodliwe czynniki, profilaktyka, zalecenia
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza