Trwa ładowanie...

Raport WHO ws. samobójstw. Na całym świecie więcej ludzi się zabija, niż ginie na wojnie

WHO opublikowało nowy, poruszający raport dotyczący samobójstw. Na całym świecie obecnie z powodu targnięcia się na swoje życie umiera więcej osób niż z powodu wojen.

1. Samobójstwa na świecie – raport WHO

10 września to Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Z tej okazji WHO opublikowała raport dotyczący liczby i przyczyn samobójstw w ostatnich latach.

Statystyki są zatrważające. Na każde dwie minuty przypadają trzy samobójstwa na świecie.

Zobacz film: "Chciał popełnić samobójstwo. Potrzebował przeszczepu twarzy"

W raporcie WHO można wyczytać, że to więcej ofiar niż z powodu wojen, zabójstw, raka piersi czy malarii.

Przybywa samobójców w krajach wysokorozwiniętych. W ostatniej dekadzie w USA ich liczba wzrosła o 6 proc.

WHO apeluje, aby na całym świecie wdrażać programy zapobiegające przedwczesnym zgonom na własne życzenie. Niezbędne są w tym celu kompleksowe działania, polegające na usystematyzowanej i zinstytucjonalizowanej pomocy kierowanej do osób w depresji lub w stanie kryzysu.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO podkreśla, że przy odpowiedniej profilaktyce, można zapobiegać samobójstwom i zmniejszyć skalę problemu nie tylko odbierania sobie życia, ale i coraz powszechniejszych problemów psychicznych.

2. Samobójstwa na świecie – statystyki

Wśród osób poniżej 30 r.ż. na całym świecie najczęstszą przyczyną śmierci są obrażenia w wypadkach komunikacyjnych, ale samobójstwa są już na drugim miejscu, wyprzedzając wszystkie choroby.

Zgodnie z danymi WHO dziewczęta i młode kobiety do 19 r.ż. na całym świecie najczęściej umierają z powodu powikłań związanych z ciążą, porodem i połogiem, a w dalszej kolejności – z powodu samobójstw.

Statystycznie w krajach rozwiniętych mężczyźni zabijają się trzy razy częściej niż kobiety. W pozostałych regionach skala samobójstw mężczyzn i kobiet jest porównywalna.

Zobacz też: W tych zawodach jest najwięcej samobójstw. Statystyki mogą zaskakiwać

3. Samobójstwa w Polsce – statystyki policji

W statystykach dotyczących samobójstw nieletnich Polska niechlubnie przoduje, plasując się na drugim miejscu w Europie, w pierwszej dwudziestce na świecie. Wśród przyczyn śmierci młodych Polaków poniżej 19 r.ż. blisko 1/4 to zgony intencjonalne. Samobójstwo to pierwsza najczęstsza przyczyna śmieci osób nieletnich w Polsce.

W Polsce odbiera sobie życie łącznie nawet 6 tys. osób rocznie. Próby zabicia się podejmuje dwa razy więcej Polaków. Są to tylko udokumentowane zamachy samobójcze, odnotowywane w policyjnych statystykach, które nie uwzględniają sytuacji niezgłoszonych, niejasnych, tuszowanych przez rodzinę lub niewymagających hospitalizacji.

Zobacz też: Depresja po miłości. Co roku 1200 Polaków chce się zabić po rozstaniu

Dla osób w kryzysie dedykowane są infolinie pomocowe:

116 123 Kryzysowy Telefon Zaufania udziela pomocy psychologicznej osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu.

116 111 Telefon Zaufania służy pomocą dzieciom i młodzieży. Od 2008 roku prowadzi go Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje).

800 12 00 02 Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie "Niebieska Linia" czynny jest przez całą dobę. Dzwoniąc pod podany numer uzyskasz wsparcie, pomoc psychologiczną i informacje o możliwościach uzyskania pomocy najbliżej miejsca zamieszkania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

WHO prezentuje raport dotyczący samobójstw na całym świecie
WHO prezentuje raport dotyczący samobójstw na całym świecie (123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza