Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Raport NIZP-PZH: w dziedzinie zdrowia publicznego wiele mamy jeszcze do zrobienia

Rośnie liczba samobójstw popełnianych przez mężczyzn. Zagrożeniem dla życia Polaków nadal pozostają choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” przygotowanego przez naukowców z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Zobacz film: "Czynniki predysponujące do raka piersi"

W 2015 roku ludność Polski wynosiła nieco ponad 38 milionów. To mniej niż w latach ubiegłych. Pierwszy raz po II wojnie światowej zanotowano również ujemny przyrost naturalny (zarówno w miastach, jak i na wsi). Wzrasta również odsetek dzieci rodzących się w związkach pozamałżeńskich.

Z raportu płyną też optymistyczne wnioski. Żyjemy dłużej niż kilka lat temu. Kobiety przeżywają średnio 82 lata, mężczyźni – 74. Rzadziej diagnozowane są również choroby krążenia, choć to one nadal są główną przyczyną zgonów wśród mężczyzn.

1. Choroby nowotworowe nadal groźne

Drugą co do częstości przyczyną zgonów w Polsce są nowotwory złośliwe. W 2014 roku z tego powodu zmarło ponad 95 tysięcy osób. Ogromne zagrożenie stanowi rak tchawicy, oskrzela i płuc, w przypadku których współczynnik umieralności maleje tylko u mężczyzn.

Rak płuc najczęściej diagnozowany jest w województwie warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim. Tam również notuje się najwyższy odsetek osób palących papierosy.

Najmniej zachorowań na raka płuc jest w województwie podkarpackim.

Zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków stanowi również rak jelita grubego.

– Wielkopolska do lat wielu lat regionem podwyższonego ryzyka raka jelita grubego, piersi, jajnika i gruczołu krokowego – tłumaczy serwisowi zdrowie.pap.pl dr Joanna Didkowska, kierownik Zakładu Epidemiologii Centrum Onkologii. – Nie wiemy dokładnie, dlaczego tak się dzieje. Na pewno na wyższe wskaźniki ma wpływ styl życia, dieta i używki. Połowy zachorowań na nowotwory można uniknąć dzięki stosowaniu się do wskazówek zawartych w europejskim kodeksie walki z rakiem.

Nadal zauważalny jest wysoki odsetek kobiet, u których diagnozowany jest rak piersi. Z tego powodu najwięcej kobiet umiera na Śląsku, w województwie kujawsko-pomorskim, a w przypadku pań w wieku 25-64 lata w województwie świętokrzyskim i łódzkim.

Zmniejsza się natomiast zagrożenie życia kobiet z powodu raka szyjki macicy.

2. Polska neonatologia na światowym poziomie

Z raportu wynika, że w Polsce znacząco poprawiła się opieka nad noworodkami w pierwszym miesiącu życia.

– Dzięki rozwojowi neonatologii potrafimy ratować dzieci z bardzo małą masą urodzeniową – mówi serwisowi zdrowie.pap.pl prof. Ewa Helwich, krajowy konsultant ds. neonatologii. – Wzrosła także świadomość ginekologów, którzy kobietę z zagrożoną ciążą kierują do szpitala o najwyższym, trzecim stopniu referencji, dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej i szybciej leczyć noworodki. W przypadku zagrożonej ciąży, o 50 proc. wzrasta szansa na uratowanie dziecka, gdy urodzi się ono w specjalistycznym ośrodku.

Zanotowano spadek zagrożenia życia niemowląt spowodowanego chorobami zakaźnymi, w tym sepsą, oraz zaburzeniami oddechowymi i sercowo-naczyniowymi. Zwiększyła się natomiast liczba przypadków zgonów z powodu zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). W 2014 roku z tego powodu zmarło 42 niemowląt.

3. Rośnie liczba samobójstw

Z raportu NIZP-PZH wynika, iż w Polsce więcej mężczyzn popełnia samobójstwo niż ginie w wypadkach komunikacyjnych.

Współczynnik zgonów z powodu samobójczej śmierci mężczyzn wynosi w Polsce 25,7 na 100 tysięcy osób (w Unii Europejskiej – 16 na 100 tysięcy osób). Z kolei Polki rzadziej niż mieszkanki Europy decydują się na ten dramatyczny krok.

Szacuje się jednak, że rzeczywista liczba samobójstw w Polsce jest wyższa niż wynika to ze statystyk.

Profesor Bogdan Wojtyniak z NIZP-PZH uważa, że zjawisko to można tłumaczyć trudniejszym z dostępem do opieki psychiatrycznej i nieumiejętnością radzenia sobie z problemami, na co skarżą się polscy pacjenci.

5 mitów o chorobach psychicznych
5 mitów o chorobach psychicznych [6 zdjęć]

Piętno choroby psychicznej może prowadzić do wielu błędnych opinii. Negatywne stereotypy stwarzają nieporozumienia,

zobacz galerię

Z raportu wynika ponadto, że objawy depresji wykazuje 5,3 proc. Polaków powyżej 15. roku życia.

W raporcie odnotowano również, że nadwaga lub otyłość w przypadku kobiet dotyczy 60 proc. dorosłej populacji. Podobne dane dotyczą mężczyzn – 68,2 proc. panów powyżej 18. roku życia ma za wysoka masę ciała.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza