Trwa ładowanie...

Rak prostaty - sygnały ostrzegawcze (WIDEO)

Zobacz film: "5 objawów raka prostaty, których nie należy ignorować. Nie są oczywiste"

Z roku na rok odsetek zgonów z powodu chorób nowotworowych w Polsce i w innych krajach rozwiniętych jest coraz większy. W przypadku mężczyzn rak to druga przyczyna śmierci, zaraz po chorobach układu krążenia.

Najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn jest rak prostaty. Jak podaje American Cancer Society, ten typ nowotworu zostaje prawidłowo zdiagnozowany tylko u jednego na siedmiu mężczyzn. Powodem jest m.in. niechęć do badań kontrolnych i częste bagatelizowanie objawów. W wielu przypadkach choroba byłaby uleczalna, gdyby nie zbyt późno podjęte leczenie.

Rak prostaty rozwija się stosunkowo wolno. Rozwinięcie się guza gruczołu może trwać nawet 10 lat. Zajęcie przez nowotwór węzłów chłonnych prowadzi do przerzutów odległych do kości, płuc czy mózgu.

Innymi niemal równie często występującymi nowotworami wśród mężczyzn są nowotwory płuca, jelita grubego, pęcherza moczowego i żołądka.

W przypadku chorób nowotworach wykrycie choroby we wczesnym stadium jest kluczowe w określaniu szans na przeżycie. Tylko szybkie rozpoznanie umożliwia rozpoczęcie leczenia i pokonanie choroby.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz nasze WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza