Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Niewłaściwa dieta zwiększa ryzyko raka prostaty

Nowotwór prostaty to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych wśród mężczyzn. Jest trudnym przeciwnikiem. Zauważono jednak, że nasz styl życia może mieć wpływ na rozwój choroby. Przede wszystkim można zmniejszyć ryzyko zachorowania, rezygnując z pewnych potraw.

Zobacz film: "Pomidory chronią przed rakiem prostaty"

1. Zła dieta powoduje raka prostaty

Brytyjscy badacze zauważyli, że jeśli w diecie dominują określone produkty, wówczas wzrasta ryzyko zachorowania na raka prostaty. Z uwagi na fakt, że jest to niezwykle często występujący nowotwór, tym bardziej warto podążyć za wytycznymi Prostate Cancer UK i zrezygnować ze składników diety, których spożycie może powodować większe prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu gruczołu krokowego.

Na czarnej liście znalazły się produkty mleczne: jogurty, mleko oraz sery.

Obecnie naukowcy pracują nad wyjaśnieniem tego mechanizmu. Nie jest pewne, czy jest on powodowany nadmiarem wapnia, czy innymi czynnikami.

To nie pierwsze tego typu badania. Od lat trwają spekulacje na temat wpływu produktów mlecznych na zdrowie mężczyzn. Już w 1997 r. Światowy Fundusz Badań nad Rakiem i Amerykański Instytut Badań nad Rakiem uznały produkty mleczne za prawdopodobny czynnik rozwoju raka prostaty. W 2000 r. w Harvard's Physicians 'Health Study opublikowano wyniki 11-letnich badań, podczas których przebadano 20 885 mężczyzn. Okazało się, że codzienne picie 2,5 szklanek mleka spowodowało wzrost ryzyka raka prostaty o 34 proc. w porównaniu do mężczyzn, którzy nie pili tak dużo mleka.

Mimo, że analizy wymagają pogłębienia, warto już teraz zrezygnować z podanych składników podczas komponowania codziennego menu.

Należy również dbać o prawidłową dietę celem zachowania właściwej masy ciała, ponieważ nadwaga także może sprzyjać rozwojowi raka prostaty.

Zobacz też: Prostata - charakterystyka, łagodny przerost, rak prostaty, badania, zapalenie prostaty

2. Czynniki ryzyka raka prostaty

Za czynniki wpływające na ryzyko zachorowania na raka prostaty uważa się także wiek i genetyczne obciążenia.

Ponadto stwierdzono zależność między pochodzeniem, a ryzykiem nowotworu gruczołu krokowego. Mężczyźni pochodzący z Afryki i Wysp Karaibskich byli w grupach najwyższego ryzyka, podczas gdy osoby z Azji miały najmniejsze ryzyko zachorowania.

Bardzo wyraźne i znaczące jest także dziedziczne występowanie tego nowotworu.

Ponadto, jeśli u kobiet z danej rodziny były przypadki raka piersi, u mężczyzn oznaczało to większe ryzyko raka prostaty.

Wysocy mężczyźni również chorują częściej. Także osoby, które w przeszłości cierpiały z powodu nowotworu nerek, pęcherza, tarczycy lub płuc są w grupie zwiększonego ryzyka.

Zobacz też: Prostata - wstydliwy problem mężczyzn

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza