Trwa ładowanie...

Rak płuca w Polsce

Co roku w Polsce z powodu raka płuca umiera 20 tysięcy osób, a kolejne 21 tysięcy słyszy diagnozę tej groźnej choroby. W aż 90% przypadków rak płuca prowadzi do śmierci, jednak 9 milionów Polaków powyżej 15 roku życia codziennie sięga po papierosy. Mimo iż temat zagrożeń związanych z nałogiem nikotynowym regularnie pojawia się w środkach masowego przekazu, liczba palących kobiet, także w wieku rozrodczym, stale rośnie. Niestety, wzrasta również wskaźnik umieralności wśród pań. Rak płuca zajął niechlubne pierwsze miejsce na liście chorób nowotworowych prowadzących do śmierci kobiet w przedziale wiekowym 30-59 lat. Postępy w diagnostyce i leczeniu zwiększają jednak szanse na przeżycie chorych.

spis treści

1. Media a rak płuca

Rak płuc - zdjęcia
Rak płuc - zdjęcia

Na przekroju widać nowotwór płuca (biały fragment). Ciemniejsze miejsca świadczą o stosowaniu wyrobów

zobacz galerię

Zobacz film: "Tylko co piąty chory na POChP jest świadomy choroby"

Warto uświadomić sobie, że dym tytoniowy jest groźny nie tylko dla samego palacza, ale i jego otoczenia. Światowa Organizacja Zdrowia przeprowadziła badania, które wykazały, że co roku wdychanie dymu papierosowego prowadzi do śmierci 600 tysięcy osób, w tym około 200 tysięcy dzieci. Dym tytoniowy zawiera bowiem ponad 40 zidentyfikowanych czynników rakotwórczych i wiele innych środków toksycznych. Za bezpieczną alternatywę dla tradycyjnych papierosów uznano tak zwane e-papierosy, czyli papierosy elektroniczne. Zyskały one niemałą popularność, ale lekarze alarmują, że nie pozostają one bez wpływu na zdrowie organizmu - przyczyniają się bowiem do uszkodzenia płuc.

Zagrożenia związane z paleniem papierosów są znane od lat, dlatego już w 1995 roku zakazano w Polsce reklamy oraz promocji wyrobów tytoniowych w prasie, telewizji i radiu. Kolejne kampanie społeczne propagują rzucenie palenia i zdrowy styl życia, ale mimo to w mass mediach pojawiają się wizerunki osób publicznych z papierosem w dłoni. Osoby te są nierzadko wzorem do naśladowania dla młodzieży. Widok znanego muzyka lub aktora palącego papierosy to dla młodych ludzi niejako przyzwolenie na sięganie po wyroby tytoniowe. W związku z tym środowisko lekarskie wystosowało apel do mediów o niepublikowanie zdjęć i programów przedstawiających osoby publiczne palące tytoń.

Problem palenia papierosów i następstw nałogu został poruszony podczas konferencji z 30 listopada 2012 roku. Spotkanie ekspertów było jednym z elementów VI Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca.

2. Diagnostyka i leczenie raka płuca

Przez wiele lat brakowało skutecznych badań diagnostycznych, które pozwalałyby na wykrycie raka płuca na wczesnym etapie zaawansowania choroby. Już od 1992 roku na całym świecie prowadzono badania nad możliwością zastosowania niskodawkowej tomografii komputerowej (NDTK) w badaniach przesiewowych. Po kilkunastu latach badań, w 2005 roku, zostały opublikowane wyniki leczenia pacjentów chorych na raka płuc, którzy zostali zdiagnozowani za pomocą NDTK. W aż 80% przypadków leczenie okazało się skuteczne. Dla porównania, wyleczenie u pacjentów z rakiem płuca zdiagnozowanym w związku z pojawieniem się objawów uzyskuje się zaledwie w 13-15% przypadków. Badanie NDTK można uznać za przełom w onkologii, jest ono bowiem jedynym narzędziem badań przesiewowych skutecznym w diagnostyce raka płuca.

Istotne postępy notuje się również w leczeniu nowotworu płuca. W terapii niedrobnokomórkowego raka płuca kluczowe znaczenie mają nowe techniki obrazowania, pozwalające na dokładniejszą ocenę możliwości operacyjnych, oraz popularyzacja badań przesiewowych. Obecnie ma także miejsce intensywny rozwój technik małoinwazyjnych (resekcje w obrębie płata, lobektomia VATS).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Rak płuca w Polsce
Rak płuca w Polsce
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza