Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Rak płuc - wszystko, co trzeba wiedzieć

Nasze płuca składają się z pięciu płatów - po prawej stronie są trzy płaty, a po lewej dwa (po tej stronie musi zmieścić się też serce). Kiedy oddychamy, powietrze przez nos lub usta wlatuje to tchawicy, którędy dostaje się do płuc, a później do oskrzeli. Najczęściej rak płuc zaczyna się właśnie w nabłonku oskrzelowym.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Są dwa główne rodzaje raka płuc, które leczy się na różne sposoby - albo chemioterapią, albo chirurgicznie. Rak drobnokomórkowy (SCLC - non-small cell lung cancer) i dużo rzadszy rak niedrobnokomórkowy (NSCLC - small cell lung cancer). Płuca są też częstym miejscem przerzutów z innych części ciała.

spis treści

1. Objawy raka płuc

Początkowa faza raka płuc może przebiegać bezobjawowo. Bardzo często chorzy dowiadują się o chorobie przez przypadek, robiąc prześwietlenie płuca z jakiegoś innego powodu. Objawami, które powinny zwrócić twoją uwagę, szczególnie jeśli palisz papierosy, są:

Rzadsze objawy to na przykład:

Powyższe objawy mogą też oznaczać inne nowotwory albo mniej poważne choroby niż nowotwór płuc. Aby mieć pewność, trzeba przejść dokładne badania. Najczęściej są to:

Czasami jest też konieczna biopsja chorej tkanki. Oznacza to, że pobiera się tkankę płuca, aby zbadać ją pod mikroskopem.

2. Przyczyny raka płuc

Najbardziej narażeni na problemy z płucami, w tym raka, są palacze. Według badań, palenie (czyli ilość wypalanych papierosów dziennie i długość trwania nałogu) przyczynia się do zwiększenia ryzyka choroby. Palenie papierosów o niższej zawartości substancji smolistych nie zmniejsza prawdopodobieństwa rozwinięcia się raka.

Jednak są ludzie, których także zaatakował rak płuc, mimo że nigdy nie palili. Dlatego nie do końca wiadomo, co dokładnie może powodować atak komórek rakowych na płuca. Niektórzy badacze sugerują, że innymi czynnikami, zwiększającymi ryzyko zachorowania, są:

  • zanieczyszczenie powietrza,
  • wysoki poziom arsenu w wodzie pitnej,
  • przypadki raka w rodzinie,
  • kontakt z substancjami zwiększającymi ryzyko zachorowania, takimi jak azbest, uran, radon, beryl, chlorek winylu, produkty spalania węgla, gaz musztardowy, benzyna, spaliny diesla.

3. Profilaktyka raka płuc

Najlepszym środkiem zapobiegawczym jest niepalenie, gdyż na raka płuc chorują głównie palący. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia! Unikaj też wdychania dymu papierosowego (tzw. "palenie bierne"). Dieta bogata w świeże owoce i warzywa także pozytywnie wpłynie na twoje zdrowie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza