Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Rak piersi: podobnie skuteczne metody leczenia różnią się w kosztach

Różne rodzaje leczenia chemioterapią nowotworu piersi znacznie różnią się, a wyższe ceny nie zawsze oznaczają większą skuteczność. Jest to główne stwierdzenie, które jest wynikiem badań opublikowanego online w 2016 roku przez Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej na dorocznym spotkaniu w Chicago.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Koszty leczenia nowotworu piersi są różne
Koszty leczenia nowotworu piersi są różne (123RF)

Jeśli pacjenci i lekarze rozumieją i znają koszty leczenia chemioterapią, mogą dokonywać bardziej świadomych wyborów i negocjować je.

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Onkologicznego (American Cancer Society), szacuje się, że w ciągu roku zdiagnozowano  246,660 nowych przypadków złośliwego raka piersi. Przynajmniej 35 procent pacjentów zostało poddanych chemioterapii łącznie z leczeniem operacyjnym lub  radioterapią.

Naukowcy z centrum onkologicznego (M.D. Anderson Cancer Center) Uniwersytetu w Teksasie badali roszczenia ubezpieczeniowe 14,643 amerykańskich kobiet, u których zdiagnozowano raka piersi latach 2008-2012.

Wszystkie kobiety były w pełni objęte ubezpieczeniem zdrowotnym przez okres 2 lat, od 6 miesięcy przed diagnozą do 18 miesięcy. Wszystkie z nich przeszły chemioterapię w ciągu 3 miesięcy od diagnozy. Żadna z kobiet miała nawrotu nowotworu w okresie 12 miesięcy od diagnozy.

Naukowcy, kierowani przez dr Sharon Giordano, profesor Onkologii Klinicznej Piersi z katedry Badań Usług Medycznych, przyjrzeli się średnim sumom kosztów leczenia w 2013 roku. Przeanalizowano koszty leczenia z i bez trastuzumabu.

Trastuzumab jest przeciwciałem przeciwko zewnątrzkomórkowej domenie receptora HER-2, który ulega nadekspresji w pewnych rodzajach komórek raka. Łącząc się z receptorem, hamuje przekazywanie informacji o podziałach komórkowych do jądra komórki, przez co spowalnia rozwój nowotworu.

ZOBACZ TAKŻE

Wyniki pokazują, że nawet wśród zabiegów chemioterapii o zbliżonej skuteczności, koszty są znacznie zróżnicowane, a niektóre kobiety pokrywają wysokie koszty opieki medycznej z własnej kieszeni.  

Podczas leczenia, które nie zawierało trastuzumabu, ubezpieczenie pokryło koszty równe średnio 82.260$. Koszty różniły się nawet o 20.354$ w porównaniu z najczęściej stosowanymi metodami leczenia nowotworów. Średnie koszty z kieszeni chorych wynosiły ponad 2.727$, dla 1 na 4 pacjentów ponad  4.712$, a dla 1 na 10 chorych więcej niż 7.041$.

Podczas leczenia, które zawierało trastuzumab, ubezpieczenie pokryło koszty równe średnio 160.590$. W porównaniu z najczęściej stosowanymi metodami leczenia, koszty wzrosły do 46.936$. Średnie koszty z kieszeni chorych wynosiły około 3.381$. Jeden na 4 pacjentów zapłacił więcej niż 5.604$, a 1 na 10 zapłacił średnio  8.384$.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży....

zobacz galerię

Dr Giordano wyraża zaniepokojenie rosnącymi kosztami opieki onkologicznej opłacanej przez fundusz zdrowia, a także obciążeniami finansowymi pacjentów.

Giordano chce, aby lekarze dokładnie omawiali koszty leczenia pacjentów, a także aby chorzy na nowotwór otrzymywali opiekę najwyższej wartości, jeśli tego chcą. Potrzeba dyskusji, aby pomóc pacjentom wybrać najlepszą opcję.  

Dr Giordano wiąże nadzieję z podniesieniem świadomości o wysokich kosztach leczenia wśród pacjentów, tak, aby lekarze mogli współpracować bardziej efektywnie z pacjentami, żeby znaleźć najlepsze rozwiązanie leczenia.

Kolejnym wnioskiem płynącym z przeprowadzonego badania jest to, że kobiety bez ubezpieczenia prywatnego muszą zapłacić dużo więcej.

Badanie nie obejmuje kosztów nowych terapii, a niektóre wnioski mogą być uwzględnione błędnym klasyfikacjom. Nie było również informacji o typach nowotworów, stadium choroby i cechach etnicznych pacjenta.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza