Trwa ładowanie...

Rak piersi. 296 związków chemicznych w produktach, po które sięgamy każdego dnia

Naukowcy alarmują, że szkodliwe substancje, które mogą sprzyjać rozwojowi raka piersi, są w przedmiotach codziennego użytku. Naukowcy z Instytutu Silent Spring wskazali blisko 300 związków, które mogą stanowić zagrożenie.

Zobacz film: "Rak piersi u mężczyzn [Specjalista radzi]"

spis treści

1. Zwiększają ryzyko nowotworów piersi

Badacze z Instytutu Silent Spring alarmują, że każdego dnia możemy być narażeni na kontakt z substancjami, które zwiększają ryzyko rozwoju nowotworów. Są zawarte zarówno w produktach spożywczych, kosmetykach, jak i przedmiotach z naszego otoczenia.

Autorzy badań, które zostały opublikowane na łamach "Environmental Health Perspectives" wzięli pod lupę ponad 2 tys. substancji, które znalazły się na liście ToxCast amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska. Analiza wykazała, że 296 zbadanych związków prowadziło do zaburzeń hormonalnych, m.in. estradiolu oraz progesteronu. Tymczasem wcześniejsze badania wskazują, że wraz ze wzrostem poziomu estrogenów i progesteronu, rośnie m.in. ryzyko rozwoju raka piersi.

Szacuje się, że każdego dnia 15 Polek umiera z powodu raka piersi
Szacuje się, że każdego dnia 15 Polek umiera z powodu raka piersi (Getty Images)

2. Szkodliwe substancje na celowniku naukowców

Ruthann Rudel oraz Bethsaida Cardona - autorki badań, wytypowały 10 substancji, które ich zdaniem mają największy wpływ na zmiany hormonalne u kobiet, a co za tym idzie, mogą mieć najsilniejsze działanie kancerogenne. Na liście znalazły się m.in. pestycydy oraz forskolina. Szkodliwe chemikalia wykryto w dodatkach do żywności, zanieczyszczonej wodzie oraz w artykułach przemysłowych.

"Wiemy już natomiast, że kobiety są na co dzień wystawione na wiele różnych chemikaliów pochodzących z różnych źródeł i ekspozycja ta się sumuje" - alarmuje Bethsaida Cardona, współautorka badań.

Największa zapadalność na raka sutka jest notowana w krajach wysoko rozwiniętych. W Polsce rak piersi jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym u kobiet. Rocznie taką diagnozę słyszy ok. 19 tys. pacjentek, a ta liczba z każdym rokiem rośnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza