Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Rak nerki - jak go rozpoznać (WIDEO)

Zobacz film: "Rak nerki - jak go rozpoznać"

W każdym USG wykonywanym jamy brzusznej obligatoryjne jest badanie nerek. I w momencie, jak USG zostało upowszechnione i stało się standardem diagnostycznym, zaczeto wykrywać małe raki nerki.

Te małe raki nerki są, okazało się, lepiej lub gorzej rokujące. To się wiąże z tak zwaną kwalifikacją Światowej Organizacji Zdrowia, która wyodrębniła raki wręcz dobrotliwe, których wycięcie powoduje wyleczenie. A są raki, które są potencjalnym zagrożeniem, ponieważ wykazują chęć wrastania do naczyń, dawania przerzutów nawet w okresie, gdy są małe.

To jest problem, nad którym bardzo intensywnie pracujemy, wszyscy patolodzy na świecie, żeby jeszcze bardziej uszczegółowić klasyfikację po to, żeby klinicysta mógł na podstawie naszego wyniku badania powiedzieć pacjentowi: proszę pana, jest pan wyleczony albo proszę pana, niestety, ale musimy kontynuować leczenie.

Ale idzie to wszystko w bardzo dobrym kierunku. Zawsze będę powtarzał - jest to kwestia rozpoznania w USG u człowieka zdrowego przypadkowo małego guza nerki, który nie daje żadnych objawów klinicznych. Pacjent jest zdrowy a ten rak sobie powoli rośnie.

I to jest problem, bo ludzie jak słyszą badania profilaktyczne to, jak pani wie, odkładają: jutro, jutro, jutro. Aż nie zacznie boleć lub nie zacznie się pacjent źle czuć.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza