Trwa ładowanie...

Rak może być wykryty przez naturalne fale dźwiękowe emitowane przez ludzkie ciało

Rak ma wiele objawów ostrzegawczych, które mogą pomóc w jego wykryciu, zanim będzie za późno. Teraz jego diagnoza będzie dużo łatwiejsza, nawet we wczesnych stadiach. Naukowcy odkryli, że pomóc mogą... naturalne fale dźwiękowe emitowane przez ludzkie ciało.

Do tej pory naukowcy uważali, że dwa podstawowe elementy wczesnego wykrywania raka to edukacja i informowanie o różnych metodach wczesnej diagnozy oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat różnych procesów przesiewowych. W ostatnim czasie stwierdzili jednak, że w diagnozowaniu raka można również wykorzystać naturalne fale dźwiękowe, które emituje ludzkie ciało, podobnie jak sejsmologia jest stosowana do wykrywania trzęsień ziemi. Dzięki nim różne choroby, w tym nowotworowe, mogą być diagnozowane bezinwazyjnie na najwcześniejszych etapach.

Zobacz film: "Marihuana. Leczniczy narkotyk"

Elastografia, czasami określana jako "sejsmologia ciała ludzkiego", jest nową technologią wykorzystywaną do poprawy medycznego obrazowania ultrasonograficznego. Naukowcy wyjaśniają, że jest to możliwe dzięki pomiarom elastyczności tkanki biologicznej w celu dokładniejszego diagnozowania raka lub chorób wątroby i tarczycy już na najwcześniejszych etapach.

Teraz rak może być diagnozowany już na wczesnych etapach dzięki naturalnym falom emitowanym przez ludzkie ciało
Teraz rak może być diagnozowany już na wczesnych etapach dzięki naturalnym falom emitowanym przez ludzkie ciało (123rf)

W pasywnej elastografii elastyczność tkanki jest mierzona przy wykorzystaniu indywidualnego rozprzestrzeniania się fal ścinających, co umożliwia bardziej skuteczne obrazowanie głębszych partii ciała. To mniej inwazyjny sposób niż tradycyjna elastografia.

Stefan Catheline z Uniwersytetu w Lyonie we Francji przewiduje, że pasywna elastografia będzie opłacalną techniką wykrywania nowotworów narządów ukrytych głęboko w ciele, takich jak gruczoł krokowy lub wątroba, a także w dobrze chronionych, takich jak mózg i delikatnych jak oko.

Choroby, których diagnoza może trwać nawet kilkadziesiąt lat
Choroby, których diagnoza może trwać nawet kilkadziesiąt lat [7 zdjęć]

DIAGNOZA: 7 lat Choroba ta dotyka od 7 do 15 proc. miesiączkujących kobiet. Często błędnie diagnozowana

zobacz galerię

Fale ścinające, które przenikają przez obiekt, są generowane, gdy nacisk na obiekt powoduje jego deformację, np. podczas trzęsienia ziemi lub eksplozji.

W medycynie są one wytwarzane przez tzw. urządzenia wibracyjne do pomiaru sztywności tkanki.

Choroba nowotworowa i inne dysfunkcje tkanek wykazują znacznie większą sztywność niż zdrowa tkanka, nawet w łagodnych zmianach. Ta różnica nie jest odczuwana lub widziana w konwencjonalny sposób lub za pomocą innych metod obrazowania.

Zazwyczaj technik medyczny umieszcza sondę z mechanizmem wibracyjnym na obszarze badania i naciska, aby wytworzyć fale ścinające. Następnie oddziałują one z omawianą tkanką.

Fale są śledzone na bardzo wysokich częstotliwościach obrazowania. Mogą być jednak trudne do uzyskania np. w wątrobie, która znajduje się głęboko w ciele za żebrami.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Naukowcy opracowali nowe podejście do rozwiązania tego problemu. Postanowili analizować odgłosy fal ścinających, które są produkowane naturalnie przez ciało człowieka.

Podobnie jak w trzęsieniach ziemi, fale ścinające nieustannie przemieszczają się w narządach i innych miękkich tkankach podczas ich codziennej pracy.

Catheline wyjaśnia, że koncepcja, podobnie jak w sejsmologii, polega na wykorzystaniu fal ścinających naturalnie występujących w ludzkim ciele dzięki działaniu mięśni. W ten sposób budowana jest tzw. mapa elastyczności miękkich tkanek. Nie stosuje się tu źródeł fal ścinających. Pasywna elastografia jest zgodna z innymi urządzeniami obrazowymi, takimi jak standardowe echografy i skanery MRI.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza