Trwa ładowanie...

Rak jajnika - objawy, leczenie

Rak jajnika nie ma ustalonych przyczyn powstania. Może rozwijać się w każdym wieku – zarówno w dzieciństwie, jak i starszym wieku, chociaż po 75 roku życia jest rzadki. Nowotwór najczęściej wykrywany jest u kobiet pomiędzy 40 a 70 rokiem życia, a najczęściej zdarza się pomiędzy 50 a 60 rokiem życia. Naukowcy przyjmują, że rak jajnika może dotyczyć kobiet z prawidłowym jajeczkowaniem. Częściej chorują kobiety, które nie rodziły lub rzadko były w ciąży.

Zobacz film: "Rak jajnika"

spis treści

1. Objawy raka jajnika

Przez długi okres jajnik może powiększać się bez żadnych dolegliwości. Bóle występują najczęściej dopiero wówczas, gdy proces chorobowy rozszerza się, obejmując sąsiednie narządy – może to być podrażnienie otrzewnej, uczucie ucisku na pęcherz lub jelita.

W przypadku zaawansowanego raka jajnika, kobiety mogą zaobserwować u siebie powiększenie się obwodu brzucha. Niekiedy następuje także zaostrzenie rysów twarzy (tzw. facies ovarica). Niepokojące są także zmiany w cyklu miesiączkowym oraz częste zaparcia. Nowotwór jajnika może również przyczynić się do przedwczesnego dojrzewania płciowego u dziewczynek. Rozwojowi raka jajnika towarzyszą także nudności, wzdęcia oraz utrata apetytu.

Wśród czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka jajnika wskazuje się na obciążenie genetyczne – jeżeli chorowała matka lub siostra kobiety, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i ona zachoruje. Narażenie na działanie szkodliwych substancji chemicznych również zwiększa ryzyko wystąpienia raka. Podobnie ocenia się wpływ promieniowania rentgenowskiego i jonizującego, a także palenie papierosów i otyłość.

Jakie są pierwsze objawy raka jajnika?
Jakie są pierwsze objawy raka jajnika? [7 zdjęć]

Rak jajnika najczęściej dotyczy kobiet po 50. roku życia. Jednak eksperci podkreślają, jak ważne jest,

zobacz galerię

Zauważono, że rak jajnika częściej występuje u kobiet rasy białej niż żółtej. Najwięcej zachorowań notuje się na Półwyspie Skandynawskim. W Polsce najwięcej chorych na raka jajnika odnotowano na Podlasiu i w Wielkopolsce. Dowiedziono, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na ten typ nowotworu. Przed rakiem jajnika, w pewnym stopniu chronią także kolejne porody, karmienie piersią].

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Diagnostyka i leczenie

Wykrycie raka jajnika może nastąpić w badaniu ginekologicznym, USG, tomografii komputerowej, poprzez oznaczenie markerów nowotworowych we krwi. Przydatne może być oznaczenie hormonów, a laparoskopia pozwala pobrać materiał do badania histopatologicznego. Niezwykle istotny jest także wywiad lekarski, na podstawie którego lekarz uzyskuje informacje o genetycznych uwarunkowaniach pacjentki.

Nowotworowe guzy jajnika leczy się chirurgicznie. Łagodne nowotwory jajnika usuwa się, pozostawiając jajnik – co ma znaczenie w wypadku kobiet młodych – lub usuwa się całe przydatki. Jeśli współistnieją mięśniaki, usunięta zostaje także macica. Wartościową metodą w leczeniu zmian łagodnych jajnika jest laparoskopia.

Przy nowotworach złośliwych] usuwa się cały narząd rodny łącznie z wyrostkiem robaczkowym, węzłami chłonnymi, ogniskami przerzutowymi. Takie postępowanie określa się cytoredukcją chirurgiczną. Tylko w wybranych, szczególnych przypadkach można zastosować operację oszczędzającą narząd rodny.

W uzupełnieniu leczenia chirurgicznego stosuje się chemioterapię, najczęściej dożylnie, rzadko dootrzewnowo, i (lub) radioterapię. Obecnie podstawowymi lekami w chemioterapii raka jajnika są preparaty platyny i taksany.

Szanse na całkowite wyleczenie nowotworu są tym większe, im wcześniej choroba zostanie wykryta. Jeżeli rak jajnika zostanie zdiagnozowany i usunięty w pierwszej fazie rozwojowej, wówczas szanse na powrót do zdrowia wynoszą 90%. Ze względu na fakt, że pierwsze objawy raka jajnika są zazwyczaj niezauważalne, bardzo ważną rolę odgrywają regularne wizyty u ginekologa.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Guzki na tarczycy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza