Trwa ładowanie...

Publiczne karmienie piersią – czy powinno być zakazane?

Jak reagujecie, kiedy widzicie karmiącą mamę w miejscu publicznym? Patrzycie z zainteresowaniem, przechodzicie obojętnie, a może odwracacie głowę z dezaprobatą? Postawy osób patrzących na kobietę z dzieckiem przy piersi są naprawdę różne.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

spis treści

1. Karmienie piersią oczami mamy

Przeglądając fora internetowa, można zetknąć się z różnymi wypowiedziami karmiących mam. Niektóre przyznają, że przystawienie dziecka do piersi w miejscu publicznym byłoby dla nich niesamowicie krępujące. Znaczna większość internautek twierdzi jednak, że nie wstydzi się karmienia dziecka. Traktują to jako coś zupełnie naturalnego, nie robią przecież niczego zdrożnego. Aby jednak nie budzić zbyt dużego zainteresowania i nie narażać innych na skrępowanie, panie zakrywają sobie pierś pieluszką tetrową. Dzięki temu czują się swobodnie zarówno w sklepie, jak i w parku, a nawet w kościele.

2. Karmienie piersią oczami przechodnia

Kobiety karmiące piersią opowiadają, że spotkały się z różnymi reakcjami. Niektórzy uśmiechali się, grzecznie zagadywali, a nawet proponowali pomoc. Inni rzucali jakieś uszczypliwe uwagi, pokazywali sobie karmiącą mamę palcami lub po prostu reagowali oburzeniem. Najczęściej jednak przechodzili obojętnie, być może dyskretnie zerkali.

3. Karmić czy nie karmić?

Decyzja o tym, czy zdecydować się na publiczne karmienie piersią zależy wyłącznie od mamy. Jeżeli nie chce tego robić przy obcych osobach, to nie powinniśmy jej na siłę przekonywać do swoich racji.

Co z tymi kobietami, które chciałyby karmić piersią w miejscach publicznych, ale brakuje im odwagi? Być może zachętą będzie postawa Salmy Hayek. Gwiazda kina podczas wizyty w Afryce nakarmiła własną piersią głodne dziecko innej kobiety. Zrobiła to oczywiście przed kamerami.

Zdarza się czasem, że kobieta nie czuje żadnego zawstydzenia w związku z karmieniem dziecka przy innych, jednak najbliższe otoczenie ma z tym pewien problem. Znajomi czy rodzina nie wiedzą, jak się zachować, są skrępowani. Aby uniknąć takich sytuacji, można porozmawiać wcześniej z bliskimi, zapytać, czy nie przeszkadza im to, warto również przedstawić swoje stanowisko. W ten sposób przygotujemy ich na widok karmienia nie tylko w domu, ale również w miejscach publicznych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.