Trwa ładowanie...

Przypadkowa uwaga kibica uratowała życie złotego medalisty olimpijskiego z Rio

Złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w pływaniu na 400 m stylem dowolnym z Rio de Janeiro, Mack Horton, jest ogromnym szczęściarzem. W jego organizmie lekarze wykryli nowotwór, jak donosi anonimowy informator.

Młody Australijczyk po raz pierwszy wystąpił w barwach swojego kraju na Mistrzostwach Pacyfiku Juniorów w Pływaniu w 2012 roku i zajął tam pierwsze miejsce na dystansie 1500 m stylem dowolnym. W tegorocznej olimpiadzie Horton zajął pierwsze miejsce na dystansie 400 m.

Obecnie pływak jest już po operacji usunięcia czerniaka złośliwego. Informacja o chorobie dotarła do niego w bardzo niespotykany sposób. Może on mówić o dużym szczęściu, ponieważ podczas igrzysk w Rio jeden z kibiców zauważył znamię na jego klatce piersiowej i e-mailem poinformował o swoich podejrzeniach lekarza kadry australijskiej.

Lekarze zareagowali natychmiast. Poważnie potraktowali sugestie zawarte w wiadomości i skierowali Hortona na dodatkowe badania, po których okazało się, że tajemnicze znamię jest czerniakiem. Na szczęście dla 20-letniego pływaka nowotwór został wykryty we wczesnym stadium i został natychmiast zoperowany.

U Macka Hortona wykryto złośliwy nowotwór skóry dzięki sugestii anonimowego kibica
U Macka Hortona wykryto złośliwy nowotwór skóry dzięki sugestii anonimowego kibica

Czerniak jest nowotworem pochodzącym z od komórek barwnikowych produkujących i zawierających melaninę, melanocytów. Najczęściej pojawia się na skórze, ale może wystąpić wszędzie tam, gdzie są melanocyty, czyli np. na błonie śluzowej jamy ustnej czy odbytnicy. Jest on bardzo agresywny i trudny w leczeniu.

Czerniaki rozwijają się głównie ze znamion. Profilaktyka czerniaka obejmuje gównie rozsądne korzystanie ze słońca, natomiast osoby, które mają znamiona dysplastyczne, bardzo jasną karnację i te, które mają dużo znamion, nie powinny wystawiać się na działanie słońca ani korzystać z solarium.

ZOBACZ TAKŻE:

Czerniak jest diagnozowany najczęściej u osób w średnim wieku, rzadziej u dzieci. W Europie choruje 1 na 10 000 osób. Powszechnie uważa się go za nowotwór dziedziczny i występujący rodzinnie.

Natychmiastowa reakcja kibica niewątpliwie uratowała 20-latkowi życie. Horton jest w pełni świadomy tego, co się mogło z nim stać, gdyby ten anonimowy kibic nie zareagował i nie przekazał informacji jego lekarzowi. Jako że nieznana jest tożsamość kibica, pływak podziękował mu za pośrednictwem swoich profili społecznościowych.

Pięć objawów czerniaka, które często lekceważymy
Pięć objawów czerniaka, które często lekceważymy [7 zdjęć]

Czerniak to nowotwór wywodzący się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. W większości przypadków...

zobacz galerię

„Chcę krzyczeć z wdzięczności do osoby, która zwróciła uwagę na znamię na mojej piersi” - napisał Horton na swoim Instagramie. Swój wpis uzupełnił o zdjęcie wykonane po operacji usunięcia czerniaka.

Horton po swoim zwycięstwie na igrzyskach, bardzo ostro wypowiadał się o przeszłości swojego rywala Yang Suna związanej z dopingiem.

„Użyłem wobec niego słów "oszust dopingowy", ponieważ w przeszłości został przyłapany na stosowaniu zakazanych substancji. Mam problem, z tym że może dalej startować mimo wpadki” – powiedział Horton, wywołując falę oburzenia w Chinach.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza