Trwa ładowanie...

Przyczyny zapalenia pęcherza

Leczenie infekcji pęcherza jest konieczne, bo zaniedbanie choroby może prowadzić do poważnych konsekwencji (tj. zakażenia nerek). Poznaj najczęstsze przyczyny zapalenia układu moczowego.

Zobacz film: "Zapalenie pęcherza moczowego"

W zdecydowanej większości pacjentami z ZUM są kobiety, zwłaszcza młode i aktywne seksualnie (nie bez przyczyny o infekcji pęcherza mówi się „syndrom miodowego miesiąca”). Duże znaczenie ma tu szczególna budowa anatomiczna kobiecego ciała. W przypadku pań cewka moczowa ma 4­5 cm długości, u panów zaś – aż 18­24 cm. To sprawia, że w przypadku kobiet bakterie mają do pokonania krótką drogę, by przedostać się do układu moczowego.

W niektórych przypadkach infekcje pęcherza mają również związek z przerostem błony dziewiczej, uciskającej pęcherz i cewkę moczową. Za schorzenie to odpowiada również przemarznięcie miejsc intymnych (siadanie na zimnych kamieniach, ławkach). ZUM może być ponadto wynikiem reakcji alergicznej (np. na środki higieniczne, płyny intymne, środki plemnikobójcze, żele nawilżające).

Zapaleniu pęcherza sprzyjają mechaniczne środki antykoncepcyjne, tj. spirala lub krążek domaciczny. Krążek uciska ściany pochwy, pośrednio również szyjkę pęcherza moczowego, co może zaburzyć jego prawidłowe funkcjonowanie.

W zdecydowanej większości przypadków stan zapalny pęcherza wywołuje bakteria E. coli. Do rozwoju infekcji przyczynić się również mogą mikroorganizmy chorobotwórcze przenoszone drogą płciową (np. ****Chlamydia trachomatis).

Zobacz także

Objawy zapalenia pęcherza to:

  • częsta potrzeba oddawania moczu,
  • ból w okolicy nadłonowej lub krzyżowej,
  • pieczenie,
  • mocz z domieszką krwi,
  • stan podgorączkowy.

1. Zapalenie pęcherza – leczenie

W przypadku ZUM konieczne jest poddanie się odpowiedniej terapii. Konieczne jest zażywanie leków doustnych (niektóre z nich można kupić bez recepty). Pomocne jest ponadto częste picie dużych ilości płynów (najlepiej wody) oraz jedzenie żurawiny. Po infekcji warto zrobić kontrolne badanie moczu.

Następny artykuł: Przyczyny infekcji intymnych u kobiet

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.