Trwa ładowanie...

Przyczyny przewlekłych bólów podbrzusza

Bóle podbrzusza mogą być wywołane przez różne choroby. Zapalenie trzustki, zespół jelita drażliwego, kamica pęcherzyka żółciowego to tylko niektóre przyczyny bólu podbrzusza. Postawienie celnej diagnozy wymaga wykonania szeregu badań. Pomóc może też zlokalizowanie bólu i określenie jego charakteru. Przewlekły ból brzucha trwa tygodnie, a nawet miesiące. Jakie mogą być jego przyczyny?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Powody przewlekłego bólu brzucha

  • Zapalenie trzustki
Rak trzustki (prezentacja edukacyjna)
Rak trzustki (prezentacja edukacyjna) [15 zdjęć]

O raku trzustki stało się głośno, gdy kilka znanych życia publicznego zapadło na tę chorobę, w tym zmarły

zobacz galerię

Choroba powstaje na skutek nadużywania alkoholu, niedożywienia, otyłości i kamicy nerkowej. Powodują ją kamienie żółciowe, które uniemożliwiają przepływ soku trzustkowego do jelita cienkiego. W takim układzie trzustka zaczyna sama siebie trawić. Zaniedbane zapalenie trzustki prowadzi do krwawienia. W ostateczności uszkodzona zostaje trzustka, a później kolejne narządy (serce, płuca, nerki).

Objawy zapalenia trzustki: silne bóle podbrzusza promieniujące aż do pleców, wymioty, wysoka gorączka, bóle mięśni. Nieleczona choroba prowadzi dalej do znacznej utraty masy ciała, cukrzycy, biegunki, żółtaczki i świądu skóry.

  • Zespół jelita drażliwego

Choroba wiąże się z zaburzeniami aktywności jelita. Wywołuje ból w dole brzucha, zaparcia, wzdęcia, biegunkę, niestrawność. Zespół jelita drażliwego ciężko całkowicie wyleczyć. Choroba ma tendencje do nawracania. Przewlekły ból brzucha, gorączka, znaczna utrata wagi, niedokrwistość informują, że choroba przeszła w zaawansowane stadium. Leczenie polega na łagodzeniu objawów choroby.

  • Kamica pęcherzyka żółciowego

Czynniki wywołujące chorobę: otyłość, nadużywanie alkoholu, skłonności genetyczne, szybkie chudnięcie, dieta uboga w błonnik, za to bogata w tłuszcze, zażywanie doustnie środków antykoncepcyjnych. Objawy kamicy pęcherzyka żółciowego to: ból brzucha w prawej górnej części, najczęściej po zjedzonym posiłku, wymioty, nudności, niestrawność.

Podstawą wyleczenia jest chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego. Dalsze leczenie kamicy żółciowej polega na wyeliminowaniu tłustych posiłków, zażywaniu preparatów przeciwbólowych i rozkurczowych.

  • Wrzody żołądka i dwunastnicy

Wrzody żołądka i dwunastnicy czasami długo nie dają o sobie znać. Podstawowym objawem choroby jest ból brzucha odczuwany jako pieczenie lub palenie. Czynniki wywołujące chorobę to: stres, alkohol i papierosy, a także długotrwałe przyjmowanie leków. Wrzody mogą wystąpić u każdego. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków i preparatów mających zobojętnić działanie kwasu żołądkowego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Przyczyny bólów brzucha
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza