Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Przyczyny przewlekłego kaszlu

Przewlekły kaszel jest często występującą dolegliwością, która dotyka osoby w różnym wieku. I chociaż ten symptom kojarzony jest z anginą lub astmą, istnieje wiele innych powodów jego pojawienia się. Sprawdź, czy kaszel nie jest skutkiem ubocznym stosowanych leków lub sygnałem choroby, o której nie miałeś pojęcia.

Zobacz film: "Co mogą oznaczać poszczególne rodzaje kaszlu?"

1. Refluks żołądkowo-przełykowy

U osób chorych na refluks żołądkowo-przełykowy treść żołądka powraca aż do przełyku. W rezultacie chorzy odczuwają ostrą zgagę, która w niektórych wypadkach powoduje kaszel oraz świszczący oddech. Zaburzenia oddychania mogą być również skutkiem podrażnienia strun głosowych przez składniki kwasu żołądkowego.

2. Dwie infekcje

Przewlekły kaszel może być objawem kolejnej rozwijającej się infekcji. Wtedy u osób, u których zdiagnozowano wcześniej chorobę, może pojawić się ponowne zaostrzenie się symptomów, np. kataru czy wspomnianego kaszlu.

Dzieje się tak, ponieważ układ odpornościowy jest osłabiony i nie broni się przed kolejnymi zagrożeniami ze strony wirusów i bakterii. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest zastosowanie antybiotyków przepisanych przez lekarza.

Przyczyną kaszlu może być refluks żołądkowo-przełykowy
Przyczyną kaszlu może być refluks żołądkowo-przełykowy (123rf)

3. Kaszel powirusowy

Przewlekły kaszel może pojawić się u osób nawet po zakończeniu walki z wirusem. Jest to spowodowane zaciskaniem się gładkiej tkanki mięśniowej, która wyściela drogi oddechowe. Wtedy wydzielina pozostaje w niewłaściwym miejscu, a osoba chora zaczyna kaszleć.

4. Leki na serce i nadciśnienie

Inhibitory ACE, czyli popularne leki stosowane w leczeniu nadciśnienia, choroby niedokrwiennej czy niewydolności serca, także mogą odpowiadać za przewlekły kaszel. Zakłócają działanie histaminy, co powoduje stany zapalne w drogach oddechowych.

Kaszel może pojawić się nawet po kilku miesiącach od rozpoczęcia przyjmowania leków tego rodzaju. Właśnie dlatego trudno jest powiązać stosowanie inhibitorów ACE z tym niepożądanym działaniem.

5. Beta-blokery

Zadaniem znajdujących się w mięśniu sercowym beta receptorów jest pobudzanie jego siły i częstości skurczów. Podobne działanie wykazują również te zlokalizowane w drogach oddechowych - dzięki nim mięśnie gładkie działają prawidłowo.

Stosowanie beta-blokerów (np. przy nadciśnieniu, chorobie wieńcowej) może powodować więc działania niepożądane. Środki te ograniczają pracę płuc, tym samym przyczyniając się do powstawania kaszlu.

6. Zła jakość powietrza

Z przewlekłym kaszlem często zmagają się mieszkańcy dużych miast oraz osoby pracujące w złych warunkach. ****Kaszel może wywoływać przebywanie w brudnych, zakurzonych pomieszczeniach oraz rozrastające się na ścianie grzyby i pleśnie.

Skuteczne domowe metody na kaszel
Skuteczne domowe metody na kaszel [10 zdjęć]

Kaszel najczęściej towarzyszy zwykłemu przeziębieniu i grypie. Często też jest objawem zapalenia oskrzeli.

zobacz galerię

7. Bliznowacenie płuc

Zgodnie z raportem Narodowych Instytutów Zdrowia, instytucji rządowej mieszczącej się w USA, ok. 40 proc. osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów zmaga się z chorobami płuc.

RZS jest chorobą układową tkanki łącznej. Oznacza to, że może doprowadzić do uszkodzenia płuc. Rezultatem jest przewlekły kaszel, utrzymujący się nawet przez kilka miesięcy. Nie warto go ignorować, ponieważ może być to pierwszy symptom zwłóknienia płuc.

8. Zaburzenia pracy układu nerwowego

Kaszel może być skutkiem zakłóceń w przesyłaniu informacji z mózgu do płuc. Zdarza się to jednak bardzo rzadko.

 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza