Trwa ładowanie...

Przyczyny niskiego ciśnienia krwi – hipotonia pierwotna, odwodnienie, leki, choroby ogólnoustrojowe, hipotonia ortostatyczna

W różnych kampaniach reklamowych często słyszymy o nadciśnieniu tętniczym. Problem zbyt niskich wartości ciśnienia jest natomiast zwykle pomijany. Niektóre osoby przez całe życie mają bardzo niskie ciśnienie krwi i ich organizm w pełni przyzwyczaił się do funkcjonowania w takich warunkach. Jest to wówczas tzw. hipotonia pierwotna. Istnieje jednak cała gama innych przyczyn występowania niskich wartości ciśnienia.

Zobacz film: "Lekarze ostrzegają przed groźnym odwodnieniem"

spis treści

1. Przyczyny hipotonii pierwotnej

Ciśnienie krwi zależy od dwóch podstawowych czynników: stopnia rozszerzenia naczyń, którymi płynie krew i ilości płynów ustrojowych. Im bardziej elastyczne ściany tętnic, tym bardziej mogą się kurczyć, przyspieszając przepływ krwi przez naczynie i podwyższając jej ciśnienie.

U osób z hipotonią pierwotną, tętnice są zwykle mało elastyczne, co skutkuje przewlekłymi niskimi wartościami ciśnienia. Organizm przyzwyczaja się jednak bez problemu do takich wartości i pacjenci nie cierpią na żadne dolegliwości z nimi związane.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Zupełnie inaczej, czują się chorzy, u których z różnych powodów dochodzi do nagłego spadku wartości ciśnienia.

2. Czy odwodnienie skutkuje obniżeniem ciśnienia krwi?

Jedną z najczęstszych przyczyn obniżonego ciśnienia krwi jest odwodnienie, czyli stan niedoboru wody w ustroju.

Dochodzi do niego podczas biegunek, wymiotów, krwotoków a także przy oparzeniach. Odwodnienie może być także efektem stosowania niektórych leków w zbyt dużych dawkach.

Niewydolność serca może być jedną z przyczyn niskiego ciśnienia krwi
Niewydolność serca może być jedną z przyczyn niskiego ciśnienia krwi (123RF)

Chodzi tu głównie o leki moczopędne, zwłaszcza z grupy diuretyków pętlowych, wśród których można wymienić furosemid. Jest to lek stosowany często do zwalczania obrzęków.

3. Wpływ leków na stopień roszczerzenia naczyń krwionośnych

Oprócz wspomnianych wyżej leków moczopędnych, wpływających na ilość płynów ustrojowych w organizmie, inne leki mogą wpływać na stopień rozszerzenia naczyń. Leki z grupy nitratów, stosowanych np. w chorobie niedokrwiennej serca, powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i wskutek tego obniżenie ciśnienia krwi.

4. Choroby ogólnoustrojowe przyczyną spadków ciśnienia krwi

Regulacja objętości płynów zatrzymywanych i wydalanych z organizmu, jak i stopnia rozszerzenia naczyń krwionośnych jest zależna od wielu mechanizmów. Na ich przebieg mają wpływ przede wszystkim czynniki wydzielane przez różne gruczoły, głównie nadnercza i tarczycę.

Dlatego też w przypadku wielu chorób ogólnoustrojowych dotyczących tych narządów, może dochodzić do spadków ciśnienia krwi. Należą tu m.in. niedoczynność tarczycy – hipotyreoza czy niedoczynność kory nadnerczy – choroba Addisona.

Dodatkowo objawy takie może wywołać niedoczynność przysadki mózgowej. Hormony przez nią produkowane wpływają na funkcjonowanie gruczołu tarczowego czy nadnerczy.

Możliwe przyczyny niskiego ciśnienia
Możliwe przyczyny niskiego ciśnienia [6 zdjęć]

Niektórzy ludzie cierpią na nadciśnienie, przypadłość, w której siła pompowanej krwi staje się zbyt duża,...

zobacz galerię

Do obniżenia ciśnienia krwi mogą prowadzić także choroby serca. W przypadku jego niewydolności, serce nie ma wystarczającej siły skurczu, żeby wtłaczać krew do naczyń pod odpowiednim ciśnieniem. Jeśli pacjent z kolei cierpi na arytmię, to praca serca może być tak nieskoordynowana, że również nie jest ono w stanie zapewnić odpowiedniego ciśnienia.

5. Na czym polega hipotonia ortostatyczna?

Hipotonia ortostatyczna polega na nagłym obniżeniu ciśnienia krwi po przyjęciu pozycji stojącej z pozycji siedzącej, a zwłaszcza leżącej. Jest ona często związana z wiekiem, ale także stosowaniem leków, głównie moczopędnych czy przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych. Warto podkreślić, że pacjenci z hipotonią ortostatyczną w pozycji siedzącej czy leżącej mają prawidłowe lub wręcz podwyższone wartości ciśnienia.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza