Trwa ładowanie...

Przyczyny naczyniowe impotencji

Rozwój naczyniopochodnych zaburzeń erekcji może być wynikiem zmniejszonego napływu krwi tętniczej do prącia (głównie obecność zmian miażdżycowych), nadmiernego jej odpływu, jako konsekwencji uszkodzenia mechanizmu wenookluzyjnego (odpowiedzialnego za odpływ żylny) lub zmian strukturalnych w obrębie ciał jamistych. Zmiany pochodzenia miażdżycowego, zapalnego lub pourazowego w drzewie naczyniowym, odpowiadającym za napływ krwi do prącia, mogą prowadzić do różnie nasilonych zaburzeń wzwodu.

spis treści
Najczęstsze przyczyny impotencji
Najczęstsze przyczyny impotencji

Przyczyny impotencji mogą mieć podłoże psychogenne i organiczne. Zaburzenia o podłożu psychogennym stanowią

zobacz galerię

Zobacz film: "Alkohol i seks"

Choroby naczyń są odpowiedzialne za 70% przyczyn zaburzeń erekcji. Obniżony dopływ krwi wywołany wrodzonymi zmianami naczyniowymi (malformacje czyli zmiany wrodzone tętnic) lub będący wynikiem urazu naczyń, jest rzadko spotykaną przyczyną zaburzeń erekcji i dotyczy głównie młodych mężczyzn. Obecnie według badań populacyjnych choroby sercowo-naczyniowe i cukrzyca są najważniejszymi przyczynami zaburzeń erekcji. Choroby naczyń dotyczą niemal połowy przypadków mężczyzn z zaburzeniami erekcji po 50 roku życia.

1. Choroby naczyń tętniczych

Choroby naczyń tętniczych związane z występowaniem zaburzeń erekcji:

Najnowsze badania ukazują, że naświetlania tej okolicy spowoduje wystąpienie zaburzeń erekcji w ciągu 5 lat aż u 50% chorych:

 • uszkodzenie naczyń związane leczeniem operacyjnym nowotworu prostaty,
 • uszkodzenie naczyń powodowane przez częste, długodystansowe jeżdżenie rowerem,
 • leki stosowane w leczeniu chorób naczyń odpowiedzialne za zaburzenia erekcji.

Uszkodzenia naczyń przez miażdżycę, powoduje utrudniony przepływ krwi w naczyniach tętniczych, co powoduje spadek jej dopływu do ważnych narządów takich jak serce, mózg, a także do ciała jamistych prącia, co uniemożliwia powstania erekcji. Uważa się, że czynnikiem łączącym zaburzenia erekcji i choroby sercowo-naczyniowe jest tlenek azotu (NO) wytwarzany przez śródbłonek naczyniowy ścian tętnic. Tlenek azotu (NO) jest głównym związkiem odpowiedzialnym za rozkurcz naczyń w prąciu i powstanie wzwodu. W chorobach sercowo-naczyniowych dochodzi do uszkodzenia śródbłonka naczyniowego, a co za tym idzie do zaburzenia produkcji i dystrybucji tlenku azotu, co może przyczyniać się do zaburzeń erekcji.

2. Zaburzenia erekcji jako objaw chorób sercowo-naczyniowych

Zaburzenia erekcji mogą być pierwszą manifestacją chorób sercowo-naczyniowych. Naczynia doprowadzające (tętnicze) krew do członka mają średnicę 0.6-0.7 mm, a w porównaniu ze średnicą naczyń wieńcowych (oplatających serca) 1.5-2.0mm, są aż o jedną trzecią węższe. Dlatego też miażdżyca zwężająca światło tętnic prowadzących krew do penisa wcześniej spowoduje wystąpienie zaburzeń erekcji niż objawów sercowych. Występowanie zaburzeń erekcji u pacjentów z chorobami serca jest znacząco większe nić w ogólnej populacji.

3. Czynniki rozwoju impotencji

Czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych są takie same jak czynniki ryzyka dla zaburzeń erekcji. Według badania Massachusetts Male Aging Study (MMAS) ryzyko wystąpienia całkowitego braku erekcji wśród osób chorujących na choroby sercowo-naczyniowe wynosi 39%, dla osób na nadciśnienie tętnicze15%, a dla całej populacji 9,6%. W jednym badaniu, w którym diagnozowano ponad tysiąc mężczyzn, którzy zgłosili się do lekarza z powodu zaburzeń erekcji, wykazano, że:

 • 18% z nich miało nierozpoznane nadciśnienie tętnicze,
 • 15 % miało cukrzycę,
 • 5% miało chorobę niedokrwienną serca.

Cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe i nadciśnienie tętnicze są głównymi czynnikami odpowiedzialnymi za wystąpienie zaburzeń erekcji.

4. Czynniki zaostrzające przebieg chorób sercowo-naczyniowych

Poniższe czynniki mogą zaostrzać choroby naczyniowe i tym samym przyśpieszać wystąpienie zaburzeń erekcji:

 • Wysoki poziom cholesterolu,
 • Palenie tytoniu,
 • Otyłość,
 • Uszkodzenie odpływu żylnego krwi z prącia.

Gdy naczynia żylne penisa, odprowadzające krew, nie są w stanie pełnić sprawnie swojej funkcji, osiągnięcie erekcji staje się utrudnione. Stan ten nazywa się przeciekiem żylnym. Przeciek może występować jednocześnie z chorobami naczyń tętniczych, lecz również często może powstawać jako wynik upośledzonej relaksacji mięśni gładkich w członku. Upośledzona relaksacja mięśni gładkich penisa może być powodowana przez cukrzycę lub być wynikiem choroby Peyroniego, co powoduje, że upośledzona jest funkcja osłonki białej. Osłonka biała w czasie erekcji napręża się co powoduje ucisk na naczynia żylne i zahamowanie odpływu krwi z członka. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wzwodu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Tomasz Szafarowski
Następny artykuł: Przyczyny neurologiczne impotencji
Przyczyny naczyniowe impotencji
Przyczyny naczyniowe impotencji
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza