Trwa ładowanie...

Pierwsze objawy Alzheimera

Na chorobę Alzheimera choruje już co setna osoba. Badacze z University of California zauważyli związki między wynikami testów na inteligencję w dzieciństwie, a zachorowaniami na Alzheimera na starość. Okazuje się, że pierwsze objawy choroby mogą pojawiać się już w dzieciństwie.

spis treści

1. Czym jest choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera jest chorobą neurodegeneracyjną, prowadzącą do do otępienia. Dotyka ona przede wszystkim osoby po 65 roku życia. Należy także podkreślić, że w grupie zwiększonego ryzyka są kobiety, a także osoby obciążone Alzheimerem genetycznie.

Zobacz film: "Odkryto przyczynę alzheimera?"

Choroba Alzheimera pojawia się na skutek stopniowego zanikania komórek nerwowych występujących w mózgu pacjenta. W efekcie już po kilku latach od pierwszych symptomów ginie niemal 50 proc. neuronów. Osoba traci pamięć, zanikają też zdolności poznawcze.

Za główne czynniki chorobotwórcze uznaje się:

Według statystyk, aż 35,6 mln osób na całym świecie zmaga się z chorobą Alzheimera. W Polsce cierpi na nią około 250 tys. pacjentów, jednak zdaniem naukowców liczba ta w najbliższych latach może się zwiększyć.

Choroba Alzheimera, chociaż kojarzona z grupą osób starszych, w niektórych przypadkach może pojawić się zdecydowanie wcześniej. Tak było np. z Michelle Boryszczuk z Wielkiej Brytanii, która zachorowała, mając zaledwie 39 lat. Zdaniem organizacji Alzheimer Society to właśnie ona była najmłodszą kobietą, u której zdiagnozowano chorobę. Michelle Boryszczuk, mimo usilnych starań lekarzy, zmarła w 2013 roku.

Choroba neurodegeneracyjna, którą nazywamy często Alzheimerem lub chorobą otępienną nie jest uleczalna. Naukowcom do tej pory nie udało się wynaleźć leku, który powstrzymałby zanik neuronów. Warto jednak podkreślić, że im szybciej Alzheimer zostanie zdiagnozowany, tym lepiej dla pacjenta.

2. Jakie są wczesne objawy choroby Alzheimera?

Wczesne objawy choroby Alzheimera pojawiają się stopniowo, są łagodne. Pierwszym symptomem chorobowym są problemy z koncentracją i zaniki pamięci.

2.1. Problemy z koncentracją i zaniki pamięci

Problemy z koncentracją i zaniki pamięci są jednym z wczesnych symptomów choroby Alzheimera. Chorym zdarza się zapominać o codziennych czynnościach, które kiedyś wykonywali bez zastrzeżeń. Fakt, że bez problemu przypominają sobie zdarzenia z przeszłości, sprawia, że nie chcą skonsultować się z lekarzem. Mają również kłopoty z przyswajaniem nowych informacji.

Chory nie potrafi przypomnieć sobie słowa, ale potrafi je opisać, np. nazwę "długopis" zastępuje: "ten podłużny przedmiot służący do pisania". Zanim dojdzie do wyraźnej degradacji intelektualnej, chorzy mogą stać się wielomówni, po czym wraz z postępującym otępieniem produkcja słowna i płynność mowy drastycznie spada – tłumaczy lek. med. Bożena Szymik-Iwanecka, psychiatra i psychoterapeuta z Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.

2.2. Problemy z samoobsługą

Problemy z samoobsługą pojawiają się zazwyczaj po upłynięciu kilku bądź kilkunastu miesięcy. Występuje wówczas kłopot z myciem zębów, spożywaniem posiłków, zmianą garderoby, kąpielą, załatwianiem potrzeb fizjologicznych. Problemem staje się także jazda samochodem.

Chorzy nie są w stanie przypomnieć sobie nazw przedmiotów codziennego użytku. Nie pamiętają imion dzieci czy partnera życiowego. Mogą po kilkanaście razy powtarzać to samo pytanie, nie pamiętając wcześniejszej odpowiedzi.

Chory pytany, czy zauważa u siebie problemy z pamięcią, odpowiada, że pamięć ma świetną. Snuje opowieść o rozlicznych aktywnościach, jakie codziennie podejmuje i nawet konfrontowany z wywiadem od opiekuna, nie zmienia zdania - dodaje lek. med. Bożena Szymik-Iwanecka.

2.3. Wahania nastroju

Wśród typowych symptomów choroby Alzheimera wymienia się również wahania nastroju. Zdarza się, że pacjenci dotknięci chorobą otępienną bywają szczęśliwi lub pobudzeni, chwilę później z kolei smutni, roztargnieni lub agresywni. Miewają także urojenia. Bliska rodzina ma problemy z dotarciem do chorego, ponieważ zachowuje się on jak osoba dotknięta autyzmem. Nie chce bliskości, czy rozmów. Bardzo często choroba Alzheimera wywołuje też irracjonalne reakcje. Chory płacze w sytuacjach radosnych, śmieje się, gdy spotyka go tragedia.

2.4. Odrealnienie

Choroba Alzheimera powoduje też odrealnienie. Chorzy tracą poczucie rzeczywistości. Tak jak dzieci, nie wiedzą czym jest czas, pora roku czy data. Zanika myślenie abstrakcyjne, osoby nie są w stanie przewidzieć skutków swoich zachowań. Nie zwracają uwagi na niebezpieczeństwo, które im grozi.

Pacjenci dotknięci tym schorzeniem często nie wiedzą, jaki jest dzień tygodnia bądź w jakim mieście żyją. W cięższych przypadkach nie pamiętają drogi do swojego pokoju.

2.5. Brak zainteresowania otoczeniem

Brak zainteresowania otoczeniem to również jeden z objawów chorobowych. Osoba dotknięta chorobą otępienną przestaje interesować się swoimi dawnymi pasjami. Uzdolnieni niegdyś malarze przestają zwracać uwagę na farby czy płótno, osoby uzdolnione muzycznie zapominają o swoich umiejętnościach. Osoby, które jeszcze nie tak dawno lubiły czytać bądź rozwiązywać krzyżówki, teraz tępo patrzą w okno. Pacjenci tracą kontakt z rzeczywistością, nie utrzymują kontaktów z otoczeniem, przestają wychodzić z domu.

Niejednokrotnie, osoby dotknięte chorobą Alzheimera wpadają w kłopoty finansowe. Osoba chora nie zdaje sobie sprawy z długów, w które się wplątuje.

Postępuje również niezdolność do różnicowania emocjonalnych aspektów wypowiedzi. Mowa staje się cicha, monotonna, bez przydźwięku emocjonalnego. W krańcowym stadium otępienia chory całkowicie traci zdolność mowy – dodaje lek. med. Bożena Szymik-Iwanecka.

3. Pierwsze objawy choroby Alzheimera a obecność "genu demencji"

Objawy Alzheimera mogą pojawiać się już w dzieciństwie - stwierdzili badacze z University of California. Pod kieruniem dr Chandry Reynolds zauważyli zaskakujące związki wyników testów na inteligiencję u kilkulatków z późniejszymi zachorowaniami na Alzheimera. Niższe IQ powiązano z obecnością "genu demencji". Wyniki opublikowano w "Neurobiology of Aging".

To może być wyjaśnienie przyczyn leżących u podstaw zachorowań na chorobę Alzheimera. Mechanizm powstawania tego typu demecji, jak również metody skutecznego leczenia wciąż nie są znane.

Zauważono jednak, że obecność pewnego genu można wiązać z zachorowaniami na chorobę Alzheimera. Obecność tego genu sprzyja też gorszym wynikom w testach na inteligencję. Naukowcy powiązali i usystematyzowali te wnioski.

Gen ApoE występuje w różnych formach. Może mieć trzy warianty: e2, e3 i e4. Każdy człowiek ma dwie kopie tego genu, np. e2 /e3, e2/e4 itd. 25 proc. ludzi na świecie ma jedną kopię e4, a wówczas ich ryzyko zachorowania na alzheimera jest dwa razy większe.

Jeśli e4 występuje w dwóch kopiach, jako dziedzictwo od obojga rodziców, ryzyko choroby wzrasta od 3 do 5 proc. Po zbadaniu 1321 dzieci w wieku 7, 12 i 16 lat badacze orzekli, że osoby będące nosicielami e4, mają w dzieciństwie niższe o prawie 2 punkty wyniki testów na inteligencję.

Ten gen oraz zdolności umysłowe już we wczesnej młodości, przekładają się na zdolności poznawcze u osób dorosłych. Osoby z podwójną kopią e4 miały wyniki jeszcze gorsze, niż osoby z jedną kopią tego genu. Zmiany genomu bardziej negatywnie wpływały na kobiety, u których wyniki testów IQ spadały nawet o blisko 3,5 punktu, w porównaniu ze spadkiem o 0,33 u mężczyzn.

Choć choroba Alzheimera to wciąż zagadka, ze względu na jej coraz częstsze występowanie naukowcy dokładają wszelkich starań, aby znaleźć odpowiedzi na pytanie o źródło tego schorzenia. Badaczom zależy na metodach ułatwiających wczesne rozpoznanie, a co za tym idzie, na znalezieniu sposobów umożliwiających zatrzymanie zmian neurodegeneracyjnych jak najszybciej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza