Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Przyczyny autyzmu u mężczyzn. Wpływ testosteronu na rozwój empatii

Przyczyny autyzmu wciąż nie są jednoznacznie ustalone. Zauważono, że na tę dolegliwość częściej cierpią mężczyźni. Naukowcy próbują wyjaśnić, jakie są związki autyzmu z płcią.

Zobacz film: "Prawdziwe zdjęcia ciał po porodzie"

1. Autyzm u mężczyzn - przyczyny

Naukowcy od lat próbują odnaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego na autyzm częściej cierpią mężczyźni. Poszukiwania przyczyn autyzmu wciąż jeszcze nie są uwieńczone sukcesem. Doszukiwano się różnic w budowie męskiego mózgu oraz we wpływie hormonów, a zwłaszcza testosteronu.

Wiadomo, że testosteron jest hormonem, który może zmniejszać empatię, utrudniać rozpoznawanie emocji innych osób. To cecha typowa dla autystycznych pacjentów.

Żeby zweryfikować, czy trop wiążący męskie hormony z autyzmem jest dobry, w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych analizowano stan 643 dorosłych mężczyzn. To największe dotychczasowe badanie. Wcześniejsze próby wyjaśnienia powiązań słabej empatii z testosteronem były prowadzone na nielicznych grupach, co utrudniało weryfikację wyników.

Naukowcy opublikowali wyniki swoich ustaleń w " Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences".

Dr Amos Nadler z Western University w Kanadzie zauważa, że zgodnie z nowymi ustaleniami nie ma związków między poziomem empatii a poziomem testosteronu. Nie da się wykluczyć, że testosteron ma związek z autyzmem, gdyż to spektrum dotyczy statystycznie czterokrotnie więcej mężczyzn niż kobiet.

Dr Gideon Nave z Wharton School of University of Pennsylvania, w Filadelfii, przyznaje, że ze względu na tak daleko idącą różnicę między płciami, można wiązać autyzm z testosteronem, którego poziom jest diametralnie niższy u kobiet niż u mężczyzn. Jednak relacje między poziomem testosteronu a empatią wciąż są niejasne.

Poprzednie badania, przeprowadzone w 2011 r., wykazały, że podawanie kobietom testosteronu zmniejsza ich empatyczne zdolności. Zauważono również, że u autystów jest inna niż u zdrowych osób proporcja między palcem 2 i 4. To również może być efekt zwiększonej dawki testosteronu już w życiu płodowym.

W ostatnim badaniu część mężczyzn otrzymywała dawki testosteronu, podczas gdy innym podawano placebo. Później wszyscy odpowiadali na pytania. Ich zadaniem było odczytywanie emocji osób na fotografiach. Nie zauważono jednak, żeby dodatkowa dawka testosteronu sprzyjała różnicowaniu wyników.

Zdaniem autorów badania to dowód na to, że testosteron ma związki z autyzmem, ale są one znacznie bardziej skomplikowane, niż samo badanie poziomu hormonu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza