Trwa ładowanie...

Przybylska, Sawyze, Jobs – gwiazdy, które przegrały z rakiem trzustki

Niektóre nowotwory atakują oranizm bardzo szybko. Nawet wczesna diagnoza nie jest w stanie uratować chorego. Niestety, z roku na rok pajentów chorych onkologicznie przybywa. Coraz więcej osób dotyka też najbardziej podstępny z nowotworów – rak trzustki. 6 lat temu z tego powodu zmarła Anna Przybylska. Jednak nie tylko ona przegrała walkę z tym nowotworem.

Zobacz film: "Rak trzustki. Badania chińskich naukowców"

1. Gwiazdy, które zmarły na raka trzustki

Anna Przybylska była bardzo popularna i lubiana przez widzów. Jako Marylka Baka w serialu "Złotopolscy" podbiła serca polskiej publiczności. Wszyscy kibicowali jej w walce z rakiem.

Początkowo wyniki badań nie wskazywały, że aktorka ma problemy z trzustką. Jednak często skarżyła się na bóle żołądka i zmęczenie. To doprowadziło do depresji. Jak się później okazało, były to wczesne objawy raka.

Anna Przybylska
Anna Przybylska (EastNews)

5 października 2014 roku w wieku zaledwie 35 lat zmarła. Aktorka osierociła trójkę dzieci: Oliwię, Szymona i Jasia. Do dziś widzowie wspominają jej role i heroiczną walkę z nowotworem.

U Patricka Sawyze również został zdiagnozowany nowotwór trzustki. Aktor znany z "Dirty Dancing" czy "Uwierz w ducha" dowiedział się o chorobie w styczniu 2008 roku. Trzy miesiące później Swayze przeszedł operację. Jednak nie uchroniło go to przed szybko rozwijającym się nowotworem. Aktor zmarł półtora roku późnej,15 września 2009 roku w Los Angeles.

Patrick Swayze
Patrick Swayze (EastNews)

Steve Jobs, twórca marki Apple i jeden z najbogatszych ludzi na świecie również zmagał się z tą podstępną chorobą. W 2004 roku poddał się operacji usunięcia guza. Cztery lata później przeszedł przeszczep wątroby. Jednak 5 października 2011 roku przegrał wieloletnią walkę. Zmarł w swoim domu w Kalifornii.

Steve Jobs
Steve Jobs (GettyImages)

Na raka trzustki zmarły również takie gwiazdy jak: Daria Trafankowska, Marian Glinka, Luciano Pavarotti, Michael Landon, Marcello Mastroianni, czy Rex Harrison.

2. Rak trzustki – objawy

Objawy raka trzustki zależą głównie od wielkości i umiejscowienia guza. Istotną rolę ma również stopień zaawansowania choroby w chwili zdiagnozowania.

Zazwyczaj już na kilka miesięcy przed diagnozą pacjenci skarżą się na niecharakterystyczne objawy raka trzustki. Około 80 proc. chorych cierpi na dolegliwości takie jak: ból brzucha, jadłowstręt, uczucie sytości, nudności i osłabienie.

Jednym z pierwszych objawów rozwoju raka trzustki jest znaczna utrata masy ciała z nieznanej przyczyny, ale także świeżo wykryta cukrzyca lub zakrzepowe zapalenie żył. Niektórzy pacjenci zauważają też zmianę koloru stolca i moczu.

Do najbardziej nietypowych objawów należą: świąd skóry, bóle pleców, żółtaczka lub depresja. Ta ostatnia jest jednym z objawów guzó endokrynnych trzustki, które występują rzadko i stanowią zaledwie 5 proc. wszystkich guzów umiejscowionych w trzustce.

Do postawienia ostatecznej diagnozy raka trzustki niezbędne jest badanie histopatologiczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza