Trwa ładowanie...

Przez chodzenie w szpilkach można nabawić się raka?

Od kilkudziesięciu lat lekarze ostrzegają kobiety przed negatywnymi skutkami chodzenia w butach na wysokich obcasach. Owszem, nogi w szpilkach dobrze się prezentują, ale cierpi na tym kręgosłup, stawy, stopy i naczynia krwionośne w nogach. Okazuje się, że na tym konsekwencje zdrowotne się nie kończą. Amerykański lekarz ostrzega: chodzenie w obcasach każdego dnia zwiększa ryzyko rozwoju raka. Jak to możliwe?

1. Noszenie szpilek a ryzyko raka

Trudno skłonić miłośniczki szpilek do rezygnacji z noszenia ulubionych butów. Być może przekona je argument onkologa Davida Agusa – profesora medycyny z Uniwersytetu Południowej Karoliny.

W książce „A short guide to a long life” lekarz wymienia kilka prostych sposobów na zredukowanie ryzyka zachorowania na nowotwór. Na liście potencjalnie szkodliwych produktów znalazło się m.in. obuwie na wysokich obcasach. Agus proponuje kobietom noszenie na co dzień płaskich butów – to może przynieść wiele korzyści w przyszłości. Dlaczego?

Zobacz film: "Skuteczność terapii celowanych"

Profesor argumentuje, że noszenie niewygodnych butów każdego dnia nie tylko sprawia ból i prowadzi do deformacji stawów, ale również wyzwala tworzenie się stanów zapalnych w organizmie. Nie są to poważne zmiany chorobowe – raczej zapalenia o niewielkim natężeniu spowodowane tym, że ciało nieustannie zmuszane jest do nienaturalnej postawy oraz chodu.

Czy to szkodliwe? Okazuje się, że tak. O ile chwilowy stan zapalny jest normalną reakcją organizmu podczas gojenia (np. obrzęk po skręceniu stawu czy gorączka podczas grypy), to przewlekłe zapalenie ma bardzo poważny wpływ na zdrowie.

  • Badania wielokrotnie wykazały, że procesy zapalne są związane z wieloma groźnymi chorobami, takimi jak alzheimer, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne. Wiadomo też, że utrzymujący się stan zapalny jest czynnikiem znacząco zwiększającym ryzyko nowotworu – mówi doktor Agus.

Kiedy organizm jest zmuszony do radzenia sobie z chronicznym stanem zapalnym, nie jest w stanie bronić się przed czynnikami chorobotwórczymi i odpowiednio się regenerować. Przez to stajemy się bezbronni wobec nowotworów.

Niestety, noszenie butów na obcasach przez kilka godzin każdego dnia, prowadzi do wytwarzania się stanów zapalnych. W zgniecionych stopach tworzą się mikrourazy, które kumulują się i po wielu latach mogą przerodzić się w przewlekłe zapalenie.

2. Buty szkodliwe dla zdrowia

Czy wszystkie rodzaje butów na obcasach są tak samo szkodliwe? Eksperci twierdzą, że im wyższy obcas, tym gorzej dla naszego zdrowia. W bardzo wysokich szpilkach odczuwamy większy dyskomfort, a stopy są bardziej obciążone.

Miłośniczki wysokich butów powinny przestawić się na koturny. Dodają kilku centymetrów, ale stopa znajduje się w płaskiej pozycji. Niestety, istnieje jeszcze inne zagrożenie – nawet w platformach można nabawić się stanów zapalnych w stopach, jeśli np. czubki są zbyt ciasne, a palce zgniecione.

3. Każdy z nas ma nowotwór?

David Agus twierdzi, że „rak jest śpiącym olbrzymem, który drzemie w każdym z nas”. Czasami się przebudza, ale jeśli organizm jest zdrowy, poradzi sobie z początkami choroby. Problemy pojawiają się, gdy pewne czynniki zaczynają osłabiać układ odpornościowy i naturalne mechanizmy obronne organizmu.

Takim czynnikiem może być właśnie noszenie wysokich butów. Trzeba przy tym pamiętać, że chociaż szpilki nie mogą być bezpośrednią przyczyną raka, to codzienne noszenie tego typu obuwia zaburza zdolności organizmu do walki z nowotworem.

Czy nadszedł czas na wyrzucenie wszystkich par obcasów z szafy? – Jeśli chodzenie w nich sprawia ból lub ogranicza ruchy, a po całym dniu na obcasach stopy są spuchnięte i pulsują, przestań je nosić – radzi lekarz.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza