Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Nietypowe objawy. Pielęgniarka przez tydzień lekceważyła zawał

Jennifer Gaydosh od 6 lat pracowała jako pielęgniarka na oddziale kardiologii. Chociaż doskonale znała objawy chorób serca i układu krążenia, przez tydzień lekceważyła objawy zawału u samej siebie.

Zobacz film: "Po wypiciu energetyka trafił do szpitala"

spis treści

1. Kobieta zlekceważyła objawy zawału

Pielęgniarka z oddziału kardiologii zlekceważyła własny zawał. Choć ból stawał się nie do zniesienia, gdyż serce Jennifer działało nieprawidłowo, kobieta nadal chciała wykonywać swoje obowiązki jako pielęgniarka. Doszło do uszkodzeń serca, które mogły skończyć się tragicznie.

Pani Gaydosh doskonale zna choroby sercowo-naczyniowe i opiekowała się przez wiele lat pacjentami po zawałach. Mimo to zlekceważyła problem, którego sama doświadczyła. Mogła to przypłacić życiem. Przez blisko tydzień żyła, jakby nic się nie stało.

Kardiolog z Rose Medical Center, dr Michael Wahl podkreśla, że każdego roku 300 tys. osób umiera w domu z powodu nagłego zatrzymania krążenia, gdyż ich objawy chorób serca są bardzo subtelne i bywają lekceważone.

5 mitów na temat chorób serca u kobiet, które powinnaś znać
5 mitów na temat chorób serca u kobiet, które powinnaś znać [7 zdjęć]

Chociaż większość kobiet pamięta o profilaktyce raka piersi, to nierzadko bagatelizuje czynniki ryzyka

zobacz galerię

2. Objawy zawału, które łatwo przeoczyć

Jennifer relacjonuje swoje doświadczenia, aby ostrzec innych przed lekceważeniem problemów ze zdrowiem.

W sobotę nad ranem obudził ją ból, który promieniował na lewe ramię. Choć brzmi to jak podręcznikowe objawy zawału, 47-letnia kobieta po prostu zmieniła pozycję w łóżku. Ból jednak nie mijał, pojawiły się poty i mdłości.

Ból w klatce piersiowej, bóle ramion, pot, mdłości i płytki oddech to objawy zawału u kobiet. Jennifer miała prawie wszystkie z nich, a mimo to nie przejęła zbyt mocno się stanem swojego zdrowia. Nie wezwała pogotowia, ani nikogo do pomocy.

Jennifer Gaydosh jest szczupła, ma niski poziom cholesterolu, w jej rodzinie nie było chorób kardiologicznych, a kobieta jest aktywna fizycznie. Nie spodziewała się, że zawał może dotyczyć również jej.

Dr Heather Harris z Rose Medical Center zauważa, że zdarza się zlekceważenie zawału, podczas gdy szkody powstałe w organizmie narastają, gdyż nieprawidłowo pracujące serce, nie przekazuje odpowiedniej ilości krwi. Heather Harris przyznaje, że często spotyka się z pacjentami, którzy szukają uzasadnienia i wymówek, dlaczego doświadczają różnego rodzaju objawów. Nie dopuszczają do siebie myśli, że ich życie jest zagrożone.

3. Kobiety lekceważą zawał

W czwartek, czyli już prawie tydzień po pojawieniu się bólu, Jennifer Gaydosh czuła się już bardzo źle. Przez cały ten czas starała się wypełniać swoje obowiązki. Dopiero, gdy jej stan znacząco się pogorszył, powiadomiła dyżurujący personel placówki, który szybko przystąpił do działania. Wykonano EKG, sprawdzono poziom troponin, który okazał się nieprawidłowy.

Jennifer upierała się jednak, że nic jej nie jest. Zażyła ibuprofen, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe i starała się pracować.

Lekarze z jej oddziału zdecydowali się na powtórzenie badań. Wyniki były niepokojące i choć Jennifer słyszała takie diagnozy wiele razy, przyznaje, że brzmiały one zupełnie inaczej, gdy dotyczyły właśnie jej. Lekarze wzdrożyli leczenie, ale realne stało się zagrożenie życia pacjentki. Jennifer była bardzo skrępowana faktem, że występuje w roli pacjenta. Poziom troponin był jednak nieprawidłowy i skłaniał personel do dalszych badań. Dopiero wtedy Jennifer zdecydowała się powiadomić swojego chłopaka o zaistniałym problemie.

Pielęgniarka przeszła operację i wraca do zdrowia. Jej chłopak przyznaje, że bardzo się bał, iż straci kobietę, którą kocha.

Heather Harris zwraca uwagę na fakt, że objawy chorób serca, w tym zawału u kobiet są inne niż u mężczyzn. Wiele kobiet również lekceważy je, nadal pracuje, gdyż czują się niezastąpione. Tym bardziej więc, mając takie poczucie, powinny skupić się na swoim zdrowiu, aby jak najdłużej móc żyć dla siebie i innych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza