Trwa ładowanie...

Nowe leki w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej

Zastąpienie dotychczas stosowanego leku dwoma nowymi może stanowić przełom w leczeniu nowo zdiagnozowanej przewlekłej białaczki szpikowej. Leki nowej generacji dają większe szanse na dłuższe życie pacjentów, a nawet wygranie walki z chorobą.

Zobacz film: "Guzy miednicy mniejszej"

spis treści

1. Czym jest przewlekła białaczka szpikowa?

Przewlekłą białaczkę szpikową najczęściej diagnozuje się u osób między 45 a 55 rokiem życia. Co roku w Polsce zapada na nią około 300 osób. Często diagnozowana jest przypadkowo podczas rutynowych badań krwi, gdyż jej objawy są niespecyficzne. Przyczyną przewlekłej białaczki szpikowej są zmiany zachodzące w chromosomach komórki macierzystej szpiku. W wyniku tej zmiany powstaje tzw. chromosom Filadelfia, czyli nieprawidłowy chromosom 22. Gen w nim zawarty koduje kinazę bcr-abl i prowadzi do proliferacji komórek nowotworowych.

2. Działanie nowych leków

Dwa nowe leki są inhibitorami kinazy tyrozynowej, hamującymi działanie tego enzymu. Stanowią one alternatywę dla poprzedniego leku u pacjentów, którzy go nie tolerują oraz u których on nie działa. Nowe leki szybciej i skuteczniej niż ich poprzednik eliminują klon komórek nowotworowych z krwi pacjenta. Tym samym zwiększają szanse na cofnięcie rozwoju choroby i powstrzymanie jej przed wejściem w fazę kryzy blastycznej, w której przypadku leczenie daje słabe efekty. Nowe inhibitory kinazy tyrozynowej dają szybszą całkowitą remisję cytogenetyczną i molekularną u większej liczby chorych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza