Trwa ładowanie...

Przewlekła białaczka limfocytowa – kiedy należy ją leczyć?

Przewlekła białaczka limfocytowa (PBL) jest jednym z najczęściej występujących nowotworów układu krwiotwórczego. Cierpi na nią od 25 do 30 proc. pacjentów z wszystkimi typami białaczki. W Polsce co roku notuje się średni 1400 przypadków zachorowań. Choć atakuje bardzo ważny dla zdrowia układ, naukowcy uważają, że u części pacjentów PBL nigdy nie będzie wymagała leczenia.

spis treści

1. Nowotwór to nie wyrok

Chemioterapia. To słowo pojawia się w głowie każdego pacjenta, który dowiaduje się, że jest chory na nowotwór. Tymczasem, jak przekonują specjaliści, w przypadku przewlekłej białaczki limfocytowej z leczeniem należy się wstrzymać. Co więcej – zbyt wczesne jego wprowadzenie może stać się przyczyną szybkiej śmierci pacjenta.

Zobacz film: "Leczenie białaczki"

Jak podają onkolodzy, co najmniej 40 proc. chorych na PBL nigdy nie będzie potrzebowało specjalistycznego leczenia terapeutycznego. Dlaczego?

W łagodnej formie choroby często dochodzi do remisji. Terapie onkologiczne w przebiegu tej białaczki włączane są zazwyczaj dopiero w późniejszym stadium choroby. Wskazaniem do nich są takie objawy jak gorączka, poty nocne, nagła i znacząca utrata wagi.

Dodatkowo, jeśli badania wykażą występowanie niedokrwistości oraz małopłytkowości, terapia jest obowiązkowo uruchamiana. Wskazaniem może być także przerost węzłów chłonnych, wątroby, śledziony oraz zwiększona liczba limfocytów u chorych, którzy wcześniej rokowali dobrze. Jeśli natomiast te objawy nie wystąpią – onkolodzy z terapią się wstrzymują. Zbyt wczesne wprowadzenie leczenia może nawet zabić.

 

2. Leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej

O tym, jakie leczenie PBL zastosować, decyduje zazwyczaj zespół onkologów w oparciu o stan ogólny pacjenta, obecność innych schorzeń. Brane pod uwagę jest stadium choroby oraz brak fragmentu chromosomu 17.

Najczęściej stosowaną terapią jest ta oparta na przeciwciałach monokolonalnych. Jednym z najnowszych jest anty-CD20, które łączy się z białkiem CD20. Białko to zazwyczaj jest obecne na komórkach krwi, w których doszło do nowotworzenia. Terapia ta daje lepsze efekty i jest przeznaczona dla pacjentów, dla których agresywna chemioterapia nie jest wskazana.

Przewlekła białaczka limfocytowa diagnozowana jest najczęściej "przy okazji" - podczas rutynowych badań morfologicznych. Jeśli choroba zostanie wykryta w fazie początkowej, pacjentowi zwykle zostaje około 10 lat życia. W stadium zaawansowanym pacjenci mają znacznie mniej czasu.

PBL w większości wywodzi się z mutacji w obrębie limfocytów B, które odpowiadają za przeciwciała. Najczęściej zapadają na nią osoby powyżej 60. roku życia. Kobiety chorują dwa razy częściej niż mężczyźni.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Grypa
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza