Trwa ładowanie...

Przerwy w stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych

Pigułki antykoncepcyjne to bardzo popularna metoda zabiegania ciąży, stosowana przez wiele par. Antykoncepcja hormonalna należy raczej do bezpiecznych. Jednak wiele kobiet obawia się o swoje zdrowie i zadaje pytanie lekarzom, czy po wieloletniej terapii hormonalnej warto na jakiś czas zrezygnować z tej metody antykoncepcyjnej i dać odpocząć swojemu organizmowi od sztucznych hormonów.

Zobacz film: "Jak często uprawiamy seks?"

spis treści

1. Przerwy w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych

Przy wieloletniej kuracji tabletkami antykoncepcyjnymi starszej generacji, wielu lekarzy zalecało robienie przerwy. Obecne tabletki zawierają dużą mniejszą dawkę składników i często odradza się kobietom fundowanie swojemu organizmowi niepotrzebnej huśtawki hormonalnej. Jeśli żadne skutki uboczne nie pojawiają się lepiej nie rezygnować z hormonów, by po jakimś czasie znowu do nich wrócić, ponieważ nasz organizm potrzebuje sporo czasu by się do dodatkowej dawki hormonów przyzwyczaić. Czasami zdarza się, że organizm po przerwie bardzo źle reaguje na hormony, które były wcześniej przez wiele lat dobrze tolerowane. Wiele kobiet obawia się o obciążenie swojego żołądka podczas wieloletniego zażywania tabletek. Jeśli wystąpią jakieś problemy, być może zalecana będzie rezygnacja z tej metody antykoncepcji. Można wtedy zastosować plastry antykoncepcyjne. Warto przyjmować tabletki podczas jedzenia lub po skończonym posiłku, by chronić brzuch. Trzeba nauczyć się kontrolować każdą reakcję swojego organizmu na dodatkową dawkę hormonów i w razie jakichkolwiek wątpliwości konsultować się z lekarzem. Każda kobieta to indywidualny organizm. Lepiej więc udać się osobiście na wizytę u ginekologa i poradzić.

2. Czy tabletki antykoncepcyjne działają podczas 7-dniowej przerwy?

Organizm ma przerwę od składników pigułek antykoncepcyjnych podczas siedmiu dni w czasie jednego cyklu. Jest to czas, kiedy ma pojawić się okres. Czasami kobieta nie odstawia tabletek podczas tych dni i dalej je przyjmuje. Tabletki wtedy różnią się składem od tych przyjmowanych normalnie, są to tabletki placebo. Wszystko zależy od rodzaju tabletek przepisanych przez lekarza. Zawsze należy przestrzegać zaleceń podanych na ulotce leku. Podczas 7-dniowej przerwy pigułki antykoncepcyjne dalej skutecznie chronią przed niechcianą ciążą.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Jak odpowiednio dobrać pigułki antykoncepcyjne?
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza