Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Objawy przepukliny – symptomy, uwięźnięcie, leczenie

Objawy przepukliny mogą powodować dolegliwości bólowe, w zależności od miejsca powstania schorzenia. W zależności od rodzaju przepukliny stosuje się leczenie nieinwazyjne lub operacyjne. W każdym wystąpienia objawów przepukliny przypadku konieczna jest konsultacja z lekarze, który po postawionej diagnozie będzie w stanie wybrać najodpowiedniejszą metodę leczenia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Symptomy przepukliny

Objawy przepukliny to nic innego jak wynik tego, że narządy przesunęły się poza jamę ciała, w której normalnie się znajdują. Przemieszczenie odbywa się przez otwory wrodzone lub otwory nabyte. W zależności od lokalizacji, wyróżnia się przepukliny zewnętrzne – które powstają pod skórą oraz przepukliny wewnętrzne, które tworzą innych jamach ciała. Istnieje bardzo wiele objawów przepukliny, które klasyfikuje się w zależności od miejsca ich powstawania.

Jednak niezależnie od lokalizacji zmiany, schorzenie daje zawsze takie same objawy przepukliny, które obejmują wytworzenie miękkiego guza w miejscu występowania przepukliny, o wielkości około 2-3 centymetrów. Ponadto osobom  z objawami przepukliny najczęściej towarzyszy ból oraz uczucie „pociągania”. Objawem charakterystycznym przepukliny się uczucie pieczenia podczas uciskania guzu oraz podczas przemieszczania się zawartości worka przepuklinowego.

Naturalne lekarstwa na ból brzucha
Naturalne lekarstwa na ból brzucha [10 zdjęć]

Napar z suszonych kwiatów rumianku działa uspokajająco i łagodzi dolegliwości bólowe w obrębie brzucha.

zobacz galerię

Dolegliwości bólowe będące wynikiem objawów przepukliny mogą nasilać się w zależności od wykonywanych czynności. Intensywniejsze bóle najczęściej pojawiają się podczas podnoszenia ciężarów, kaszlu, wypróżniania się, a także podczas napinania mięśni i długotrwałym zajmowaniu jednej pozycji (siedzenie lub stanie). Dodatkowo, ból będący objawem przepukliny może promieniować na inne obszary ciała, odpowiednio w przypadku przepukliny pachwinowej ból może promieniować aż do jądra. U chorych na przepuklinę pępkową ból umiejscowiony jest na brzuchu, w pobliżu pępka.Jest to najczęściej kłujący ból, który promieniuje do pleców. Zdarza się też, że towarzyszą mu zaparcia.

2. Uwięźnięcie przepukliny

Niezwykle niebezpieczne jest uwięźnięcie przepukliny, czyli w szczególności zaciśnięcie zawartości worka przepuklinowego w pierścieniu przepuklinowym, co prowadzi do zaburzenia ukrwienia oraz przechodzenia treści pokarmowej przez jelita. Uwięźnięcie przepukliny jest stanem zagrożenia, na skutek powstania martwicy dochodzi do śmierci pacjenta. W przypadku tej dolegliwości pojawiają się nagłe objawy przepukliny świadczące o niedrożności przewodu pokarmowego.

Objawy przepukliny często wymagają leczenia chirurgicznego
Objawy przepukliny często wymagają leczenia chirurgicznego

Uwięźnięcie przepukliny objawia się wymiotami, nudnościami, kolkowym bólem który powoduje rozdęcie pętli jelitowych, mogą pojawić się zaparcia, wzdęcia oraz gazy. Objawem przepukliny są też w takiej sytuacji znaczne wzdęcia brzucha. Przepuklina może zostać wykryta przypadkowo podczas badania fizykalnego, oraz w momencie uwięźnięcia zawartości worka przepuklinowego, gdy występują objawów przepukliny w postaci ostrego brzucha.

To musisz wiedzieć

3. Leczenie przepukliny

W leczeniu objawów przepukliny stosuje się zarówno leczenie nieinwazyjne jak i leczenie operacyjne. Metoda leczenia objawów przepukliny zależy od rodzaju przepukliny i przebiegu choroby. W leczeniu objawów przepukliny stosuje się środki farmakologiczne, fizykoterapię, która może obejmować leczenie jonoforezą, magnetoterapią, laserem, ultradźwiękami czy krioterapią, zabiegi chirurgiczne mające na celu usunięcie przepukliny.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza