Trwa ładowanie...

Przełomowa metoda leczenia raka prostaty jest już dostępna w Polsce!

Artykuł sponsorowany

Rak prostaty, czyli rak stercza, to jeden z najbardziej powszechnych nowotworów u mężczyzn. Po raku płuc i raku żołądka zajmuje on trzecie miejsce wśród umieralności, a także czwarte wśród zachorowalności na nowotwory u mężczyzn. Co roku diagnozuje się około 7000 przypadków raka prostaty w Polsce. Według danych statystycznych każdego dnia umiera 10 mężczyzn chorych na raka stercza. W leczeniu raka prostaty wykorzystuje się leczenie chirurgiczne (np. operacyjne usunięcie stercza), terapię hormonalną, radioterapię oraz chemioterapię. Te metody leczenia są jednak wysoce inwazyjne i wiąże się z nimi duże ryzyko powikłań. Jeśli dany sposób leczenia zawiedzie, nie można powtarzać żadnej z metod leczenia raka stercza.

Zobacz film: "Profilaktyka raka gruczołu krokowego"

1. Leczenie metodą HIFU

Innowacyjna metoda Ablatherm® HIFU wykorzystuje ultradźwięki, by niszczyć tkanki nowotworowe w gruczole krokowym. Dzięki zastosowaniu zasady skupiania wiązek ultradźwięków w celu osiągnięcia w ściśle określonym miejscu wysokiej temperatury oraz energii możliwe jest zniszczenie guza. Zabieg z wykorzystaniem ultradźwięków trwa 90-120 minut. Pacjent przebywa w szpitalu tylko przez krótki czas, a leczenie jest nieinwazyjne i nie ma potrzeby przeprowadzania operacji chirurgicznej ani zastosowania promieniowania.

Metodę HIFU stosuje się z powodzeniem w leczeniu raka prostaty w ponad 300 ośrodkach medycznych na świecie. Dawniej była to metoda eksperymentalna, ale obecnie cieszy się uznaniem towarzystw urologicznych. Dotychczas przeprowadzono ponad 30 000 zabiegów z wykorzystaniem metody HIFU. Wyniki badań pacjentów po pięciu i siedmiu latach od zabiegu wykazują odsetek wyleczeń rzędu 83-87%. Ponadto metodę HIFU wyróżnia niski poziom powikłań, zachowanie jakości życia sprzed choroby, niewielkie ryzyko skutków ubocznych oraz możliwość ponownego przeprowadzenia zabiegu po ewentualnym nawrocie choroby.

2. Metoda HIFU a tradycyjne leczenie raka prostaty

Nowa metoda leczenia raka stercza charakteryzuje się wyraźnie niższą liczbą powikłań pozabiegowych. Pacjenci korzystający z metody HIFU są w mniejszym stopniu narażeni na skutki uboczne leczenia. W przeciwieństwie do radioterapii innowacyjny zabieg z wykorzystaniem ultradźwięków nie naraża pacjentów na działanie promieniowania. Metoda HIFU jest nieinwazyjna, ale może wydłużać okres oporności chorego na nowotwór. W razie niepowodzenia leczenia można przeprowadzić zabieg ponownie. Z metody HIFU można skorzystać po zastosowanej wcześniej radioterapii, prostatektomii lub brachyterapii. Na Zachodzie zabieg HIFU wykonuje się rutynowo u pacjentów, u których radioterapia nie przyniosła pożądanych rezultatów. Na korzyść nowej metody przemawia fakt, iż daje ona szanse na zachowanie funkcji seksualnej po leczeniu i nie wymaga od pacjentów długiego pobytu w szpitalu.

3. HIFU Clinic

Pierwszym i jedynym ośrodkiem w naszym kraju, który oferuje leczenie raka prostaty metodą HIFU jest HIFU Clinic. W leczeniu raka stercza wykorzystuje się najwyższej jakości sprzęt Ablatherm®. HIFU Clinic znajduje się w Grodzisku Mazowieckim koło Warszawy. Klinika została założona przez grupę specjalistów, którzy są zaangażowani w stosowanie nowych metod leczenia oraz ich rozwój. W zespole medycznym HIFU Clinic znajdują się doświadczeni lekarze z wielu dziedzin, na przykład kardiologii, urologii, seksuologii, radiologii interwencyjnej oraz neurologii. Konsultantem kliniki jest dr n. med. Stefan Thüroff z Kliniki Urologii Szpitala w Monachium. Jest on specjalistą urologii oraz ekspertem w dziedzinie małoinwazyjnego leczenia raka stercza. Dr Thüroff jako jeden z pierwszych lekarzy przeprowadził zabiegi wykorzystujące HIFU. Jest wybitnym znawcą metody HIFU i jej propagatorem na całym świecie. W zespole medycznym HIFU Clinic pierwsze skrzypce gra dr n. med. Marek Filipek - specjalista w dziedzinie urologii.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Radioterapia w leczeniu prostaty
Przełomowa metoda leczenia raka prostaty jest już dostępna w Polsce!
Przełomowa metoda leczenia raka prostaty jest już dostępna w Polsce!
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza