Trwa ładowanie...

Przełom w leczeniu nowotworów. Naukowcy odkryli metodę przeciwdziałającą wypadaniu włosów przy chemioterapii

Badacze z Wielkiej Brytanii opracowali nowy sposób ochrony mieszków włosowych przed chemioterapią. Ma to zapobiec wypadaniu włosów w wyniku leczenia nowotworów.

Zobacz film: "Dramat chorych na raka. Brak dostępu do leków to czubek góry lodowej"

1. Zatrzymać wypadanie włosów

Naukowcy z Centrum Badań Dermatologicznych Uniwersytetu w Manchesterze zbadali, w jaki sposób można zapobiec uszkodzeniom mieszków włosowych spowodowanym przez taksany, czyli leki przeciwnowotworowe, które mogą powodować trwałą utratę włosów.

Naukowcy wykorzystali właściwości nowej klasy leków zwanych inhibitorami CDK4 / 6, które blokują podział komórek i są już medycznie zatwierdzone jako terapie przeciwnowotworowe.

- Odkryliśmy, że inhibitory CDK4 / 6 mogą być tymczasowo stosowane do zatrzymania podziału komórek bez powodowania dodatkowych efektów toksycznych w mieszku włosowym – wyjaśnił dr Talveen Purba, autor badania.

- Kluczową częścią naszego badania było sprawdzenie, w jaki sposób mieszki włosowe reagują na chemioterapię taksanową, i odkryliśmy, że wyspecjalizowane, dzielące się komórki u podstawy mieszków włosowych, które są niezbędne do wytworzenia samych włosów, a także komórki macierzyste, z których powstają, są najbardziej podatne na taksany. Dlatego musimy chronić te komórki przed niepożądanymi skutkami chemioterapii – podkreślił dr Purba.

Leki stosowane w chemioterapii
Leki stosowane w chemioterapii

Sześć różnych leków stosowanych w chemioterapii, od lewej: DTIC-Dome, Cytoxan, Oncovin, Blenoxane, Adriamycin,...

zobacz galerię

Taksany są lekami przeciwnowotworowymi powszechnie stosowanymi w leczeniu pacjentów z m.in. rakiem piersi lub płuca. Od dawna wiadomo, że powodują wypadanie włosów, jednak dopiero teraz naukowcy zbadali, w jaki sposób niszczą ludzki mieszek włosowy. Badacze nadal nie wiedzą jednak, dlaczego niektórzy pacjenci wykazują większą utratę włosów niż inni, mimo że otrzymują ten sam lek w tej samej dawce.

2. Nowe metody leczenia

Zespół ma nadzieję, że jego praca przyczyni się do opracowania leków, które spowolnią lub zatrzymają podział komórek w mieszkach włosowych skóry głowy pacjentów poddawanych chemioterapii, aby złagodzić uszkodzenia włosów wywołane chemioterapią. Może to uzupełniać i zwiększać skuteczność istniejących już metod zapobiegawczych, takich jak urządzenia chłodzące skórę głowy.

- Potrzebujemy czasu, żeby udoskonalić metodę, aby nie tylko zapobiegać wypadaniu włosów, ale także powodować regenerację mieszków włosowych u pacjentów, którzy już stracili włosy z powodu chemioterapii – dodał dr Purba.

Źródło: sciencedaily.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza