Trwa ładowanie...

Przeglądanie Facebooka w święta sprawia, że ​​czujemy się nieszczęśliwi

Wiele osób spędza na Facebooku wiele czasu – nawet w Boże Narodzenie. Naukowcy sugerują, że może to być szkodliwe dla naszej psychiki. Kiedy oglądamy te wszystkie perfekcyjne i idealne zdjęcia, częściej nie wprowadza nas to w świąteczny nastrój, ale czujemy się nieszczęśliwi.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze sugerują, że nadmierne korzystanie z mediów społecznych może wywoływać uczucie zazdrości. Ostrzegają też o negatywnym wpływie social mediów, który nam grozi, kiedy używamy ich do ogólnego przeglądania, nie do kontaktowania się z kimś szczególnym. Rozwiązaniem ma być chwilowe odcięcie się od mediów społecznościowych – chociażby na okres świąt.

W eksperymencie wzięło udział ponad 1000 uczestników, w większości kobiet. Wszystkie te osoby zadeklarowały, że "regularne używanie portali społecznościowych, takich jak Facebook, może negatywnie wpływać na samopoczucie i zadowolenie z życia".

Nierealistyczne zdjęcia z portali społecznościowych mogą powodować depresję
Nierealistyczne zdjęcia z portali społecznościowych mogą powodować depresję (Shutterstock)

1. Nierealistyczne porównania społeczne

Naukowcy ostrzegają, że spędzanie zbyt dużo czasu na przeglądaniu portali społecznościowych powoduje uczucie zawiści i "pogorszenie nastroju". Ponadto przeglądanie cudzych stron, na których znajomi zamieszczają wyidealizowane, poprawione zdjęcia może być powodem "nierealistycznych porównań społecznych" i niezadowolenia ze świąt, które nie są tak piękne, jak te przedstawione na fotografiach.

Dzieje się tak dlatego, że ludzie umieszczają w internecie zdjęcia najpiękniejszych chwil, specjalnie wystylizowanych akcesoriów, czy świeżo upieczonych ciast – nie ma na nich tzw. "prozy życia", mniej idealnej strony Bożego Narodzenia.

Zobacz także

Długie godziny spędzone przed ekranem mogą zatem powodować rozczarowanie rzeczywistością, a w dłuższej perspektywie – depresję, ponieważ życie nie jest tak idealne, jak to przedstawione w internecie. Naukowcy twierdzą, że wcale nie musi tak być. Można korzystać z social mediów w inny sposób, który przyniesie nam więcej korzyści niż szkód. Aktywnie angażowanie się w rozmowę i kontakt z ludźmi np. na Facebooku wydaje się być o wiele bardziej pozytywnym doświadczeniem, niż zwykłe przeglądanie newsów - jak sugeruje, badanie opublikowane w czasopiśmie "Cyberpsychology, Behaviour and Social Networking".

2. Świąteczna przerwa od Facebooka

Okazuje się, że użytkownicy, którzy kontaktują się z innymi ludźmi przez media społecznościowe, są mniej narażeni na problemy psychiczne i depresję niż "pasywni" użytkownicy, którzy spędzają zbyt dużo czasu przed komputerem i  "czają się" na portalach społecznościowych, bez angażowania się.

Innym sposobem na poprawienie sobie samopoczucia, mówi badanie, jest zrobienie sobie przerwy i niekorzystanie z mediów społecznych w ogóle przez okres świąt.

Tylko czy tak łatwo oprzeć się pokusie, by obejrzeć te wszystkie nieznośne, piękne, świąteczne i noworoczne zdjęcia?

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza