Trwa ładowanie...

Przeciwciała przeciw protrombinie IgM

Przeciwciała przeciw protrombinie w klasie IgM, obok przeciwciał przeciw β2- glikoproteinie I, antykoagulantu toczniowego (LA) oraz przeciwciał antykardiolipinowych, należą do grupy, tzw. przeciwciał antyfosfolipidowych. Przeciwciała te są markerami, czyli inaczej wskaźnikami, zespołu antyfosfolipidowego. Zespół antyfosfolipidowy (z ang. APS- antiphospholipid syndrome), nazywany jest również zespołem Hughesa. Charakteryzuje się występowaniem objawów zakrzepicy naczyń, nawrotowych poronień oraz trombocytopenią (obniżeniem ilości płytek krwi, odpowiedzialnych za krzepnięcie, poniżej normy). W surowicy osób cierpiących na APS wykrywa się właśnie wspomniane specyficzne przeciwciała antyfosfolipidowe, które skierowane są przeciwko białkom osocza wiążącym fosfolipidy o ujemnym ładunku. Fosfolipidy z kolei to cząsteczki, które stanowią główny składnik budowy błon komórkowych.

spis treści

1. Co to jest zespół antyfosfolipidowy (APS)?

Zespół antyfosfolipidowy (APS) to schorzenie należące do grupy chorób reumatologicznych. Spowodowany jest działaniem przeciwciał antyfosfolipidowych. Zespół antyfosfolipidowy można podzielić na:

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

 • pierwotny - gdy występuje samoistnie, bez współistnienia z innymi chorobami;
 • wtórny - gdy towarzyszy innym chorobom, najczęściej jest to toczeń rumieniowaty układowy (SLE).

W przebiegu zespołu antyfosfolipidowego mogą występować takie objawy, jak:

 • objawy związane z zakrzepicą żylną lub tętniczą; zależą one od tego, gdzie umiejscowił się zakrzep (np. zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych, zapalenie żył powierzchownych kończyn dolnych, owrzodzenia kończyn dolnych, nadciśnienie płucne, zapalenie wsierdzia, zakrzepica naczyń wieńcowych, udar mózgu, otępienie i wiele innych);
 • niepowodzenia położnicze (poronienia – dotyczą nawet 80% kobiet z nieleczonym zespołem antyfosfolipidowym, a także przedwczesne porody, stany przedrzucawkowe, niewydolność łożyska, ograniczony wzrost płodu);
 • zapalenie stawów rozwijające się w 40% przypadków zespołu APS;
 • martwica aseptyczna kości;
 • zmiany skórne; najbardziej typowa dla zespołu antyfosfolipidowego jest tzw. siność siateczkowa (livedo reticularis).

1.1. Charakterystyka przeciwciał przeciw protrombinie

Istnieją różne hipotezy, dotyczące patofizjologicznej roli przeciwciał przeciw protrombinie w rozwoju objawów zespołu antyfosfolipidowego. Oto kilka z nich:

 • przeciwciała przeciw protrombinie hamują modulujący wpływ trombiny na komórki śródbłonka (czyli komórki wyścielające od wewnątrz naczynia krwionośne), co może upośledzać uwalnianie prostacykliny (substancji, która odznacza się silną zdolnością rozszerzania naczyń i zmniejszania zlepianie się płytek krwi) oraz może hamować aktywację białka C;
 • przeciwciała przeciw protrombinie rozpoznają kompleks protrombina/anion fosfolipidowy na powierzchni komórek śródbłonka naczyń, co indukuje reakcje prozakrzepowe przy udziale protrombiny;
 • przeciwciała przeciw protrombinie mogą zwiększać powinowactwo protrombiny do fosfolipidów i dzięki temu indukować mechanizmy prozakrzepowe.

1.2. Oznaczanie przeciwciał przeciw protrombinie

Badanie poziomu przeciwciał przeciw protrombinie w klasie IgM przeprowadza się z surowicy krwi. Krew pobiera się na skrzep. Surowica może być przechowywana w temperaturze +4 stopni Celsjusza, do 7 dni. Zamrożoną można przechowywać przez około 30 dni. Pacjent do pobrania próbki krwi nie musi być na czczo. Czas oczekiwania na wyniki badania może wynosić nawet do 3 miesięcy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Przeciwciała antykardiolipinowe
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza