Przejdź na WP

Anty-TG - wskazania, rodzaje

Anty-TG to badania przeciwciał przeciwtarczycowych, które stosuje się przede wszystkim w celu diagnozy chorób, takich jak autoimmunologiczne schorzenia tarczycy oraz wszelkie stany zapalne tego gruczołu. Wyróżniamy trzy typy przeciwciał anty-TG, których obecność może świadczyć o różnych chorobach gruczołu tarczowego.

Zobacz film: "Jak rozpoznać choroby tarczycy?"

Badanie przeciwciał anty-TG wykonywane jest, gdy pojawiają się objawy, które związane są z takimi schorzeniami jak nadczynność tarczycy czy niedoczynność tarczycy. Przeciwciała anty-TG pomocne są w diagnozowaniu chorób tarczycy, takich jak choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa czy rak tarczycy.

spis treści

1. Anty-TG - wskazania

Anty-TG zostaną zlecone przez lekarza, jeśli masz powiększoną tarczycę, charakterystyczne wole, a także jeśli zauważono nieprawidłowości w wynikach innych badań stosowanych w przebiegu chorób tarczycy, a mianowicie T3, T4 oraz TSH.

Badaniu anty-TG poddaje się również osoby cierpiące na takie choroby jak:

Badanie na przeciewiała anty-TG powinno być wykonywane u kobiet cierpiących na autoimmunologiczną chorobę tarczycy, a w szczególności tych, które planują założenie rodziny.

Objawy raka tarczycy
Objawy raka tarczycy [7 zdjęć]

Każdego roku choroba ta diagnozowana jest u 3 tys. osób w Polsce. Jej szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie...

zobacz galerię

Badanie przeciwciał anty-TG we krwi jest przydatne w diagnostyce niektórych schorzeń tarczycy, a także innych chorób układu endokrynnego. Autoimmunologiczne choroby tarczycy charakteryzują się obecnością przeciwciał anty-TG, szczególnie antithyroglobulin (ATA). Innym typem przeciwciał, które są związane z chorobami tarczycy, są przeciwciała przeciwko peroksydazie (anty-TPO).

Kobiety, które poroniły, mają w przybliżeniu dwa razy więcej przeciwciał anty-TG niż wskazują normy. U około 30 proc. kobiet, które doświadczyły poronienia, wykryto jedno lub oba przeciwciała przeciwtarczycowe. Przeciwciała anty-TG są również związane z brakiem implantacji po zapłodnieniu in vitro oraz transferem zarodków.

Przeciwciała przeciwtarczycowe mogą być skierowane przeciw tarczycy, gruczołowi, który produkuje hormony tarczycy (takie jak tyroksyna i trójjodotyronina). Przeciwciała anty-TG mogą być również związane z zapaleniem tarczycy i wpływać niekorzystnie na jej funkcjonowanie.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Anty-TG - rodzaje

Przeciwciała przeciwtarczycowe występują w kilku wariantach. Wyróżniamy kilka rodzajów przeciwciał anty-TG. Są to:

  • TPOAb – przeciwciała skierowane przeciw peroksydazie tyrozynowej;
  • TgAb – przeciwciała przeciw tyreoglobulinie;
  • TRAb – przeciwciała przeciw receptorom tyreotropiny.

Zobacz także:

Badanie na obecność przeciwciał przeciwtarczycowych przeciw peroksydazie tarczycowej (TPOAb) wykonywane jest przy występowaniu objawów wskazujących na niedoczynność tarczycy lub też gdy lekarz postanowi rozpocząć leczenie takimi lekami jak lit, amiodaron, interferon alfa lub interleukina 2, które mogą wywołać niedoczynność tego gruczołu. Ich obecność może świadczyć o chorobie Hashimoto (przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, o charakterze autoimmunologicznym) oraz o chorobie Gravesa-Basedowa.

Anty-TG zostaną zlecone przez lekarza, jeśli masz powiększoną tarczycę
Anty-TG zostaną zlecone przez lekarza, jeśli masz powiększoną tarczycę (123rf.com)

Oznaczanie przeciwciał TgAb stosowane jest regularnie po leczeniu raka tarczycy. Ich obecność może świadczyć o tym, że występuje rak tarczycy bądź o chorobie Hashimoto. Jeżeli zostaną wykryte przeciwciała przeciwko receptorom hormonu tyreotropowego może wskazywać to na chorobę Gravesa-Basedowa. Ich badanie zleca się u osób, u których występują objawy nadczynności tarczycy. Stosowane jest także do oceny leczenia przeciwtarczycowego.

Łagody lub lekko podwyższony poziom przeciwciał anty-TG może być wywołany także kolagenozami (chorobami tkanki łącznej) lub cukrzycą typu I, a także przy reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS).

Następny artykuł: Przeciwciała anty-TG

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy