Trwa ładowanie...

Protruzja krążka międzykręgowego- co to takiego, objawy, przyczyny, rozpoznanie i leczenie

Protruzja krążka międzykręgowego może być spowodowana wieloma czynnikami. Wśród najpopularniejszych przyczyn tego schorzenia wymienia się: nadwagę i otyłość, nieodpowiedni sposób odżywiania, siedzący tryb życia. Jakie są objawy protruzji krążka międzykręgowego? W jaki sposób leczy się tę przypadłość?

spis treści

1. Protruzja krążka międzykręgowego- co to takiego?

Protruzja krążka międzykręgowego to najlżejszy stopień uszkodzenia wewnętrznych pierścieni włóknistych. U większości pacjentów charakteryzuje się wysunięciem się dysku.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

W ludzkim kręgosłupie, pomiędzy kręgami budującymi, występują galaretowate krążki. To właśnie krążki międzykręgowe, które pełnią funkcję odciążającą. Ułatwiają poruszanie się oraz wykonywanie codziennych czynności. Dodatkowo, krążki przenoszą ciężar ciała na tkanki miękkie.

W początkowej fazie protruzja krążka międzykręgowego może przebiegać bezobjawowo, wiąże się jedynie z niedużym uwypukleniem dysku. Zasięgnięcie opinii lekarza ortopedy, a także wdrożenie właściwego działania może zapobiec rozwojowi chorób kręgosłupa. Warto wspomnieć, że bagatelizowanie protruzji krążka, może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.

Zobacz także:

2. Protruzja krążka międzykręgowego- objawy

Protruzja krążka międzykręgowego może początkowo przebiegać bezobjawowo. Z czasem pacjenci zaczynają się uskarżać na:

3. Przyczyny protruzji krążka międzykręgowego

Protruzja krążka międzykręgowego może być wywołana różnorodnymi czynnikami. Problem ten najczęściej dotyka osoby:

Wyżej wymienione czynniki wpływają na postępujące wysunięcie się krążka międzykręgowego z osi kręgosłupa.

4. Protruzja krążka międzykręgowego- rozpoznanie i leczenie

Rozpoznanie protruzji krążka międzykręgowego odbywa się na podstawie rzetelnego wywiadu lekarskiego, a także poszczególnych badań obrazowych. W trakcie wizyty u ortopedy, pacjent określa występujące objawy, a także stopień nasilenia bólu. Zazwyczaj pacjent poddawany jest następującym badaniom obrazowym: tomografii komputerowej, badaniu radiologicznemu (RTG), a także badaniu rezonansem magnetycznym.

Podstawą leczenia zachowawczego jest kinezyterapia (gimnastyka lecznicza). Ruch zalecany jest pacjentowi jako środek leczniczy wpływający na stan całego organizmu. Jeśli problem nie jest zbyt zaawansowany, pacjentowi zaleca się zmianę dotychczasowego trybu życia, a także wdrożenie prawidłowej postawy ciała. W innych przypadkach niezbędna jest rehabilitacja.

W leczeniu protruzji krążka międzykręgowego wykorzystuje się również masaże lecznicze, magnetoterapię, leczenie laserem, hydroterapię, a także elektroterapię.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza