Trwa ładowanie...

Płukanie nosa może pomóc złagodzić niektóre objawy astmy

Według najnowszych badań, zaprezentowanych na Zimowym Spotkaniu Brytyjskiego Towarzystwa Chorób Klatki Piersiowej, płukania nosa, które pomaga złagodzić niektóre objawy stanów alergicznych, takie jak nieżyt nosa, może również okazać się przydatne w przypadku duszności w klatce piersiowej, a także innych symptomów astmy.

Wiele osób z ciężką astmą cierpi z powodu nieżytu nosa. Dlatego naukowcy ze szpitala Heartlands w Birmingham są zdania, że chociaż choroby nosa nie zawsze są obiektem zainteresowania w leczeniu astmy, to nie powinny być lekceważone.

W badaniu udział wzięło 30 pacjentów z ciężką astmą i zapaleniem zatok przynosowych. Poinstruowano ich, aby 1-2 razy dziennie płukali nos roztworem soli fizjologicznej. Objawy były oceniane przed rozpoczęciem leczenia i trzy miesiące po jego zakończeniu.

Swobodne oddychanie przez nos ma duże znaczenie dla zdrowia, zwłaszcza wśród osób chorych na astmę
Swobodne oddychanie przez nos ma duże znaczenie dla zdrowia, zwłaszcza wśród osób chorych na astmę (Shutterstock)

Efekty płukania nosa badano na kilka sposobów:

  • kwestionariuszy dotyczących objawów w obrębie nosa i klatki piersiowej;
  • wyników Kwestionariusza Kontroli Astmy (ACQ), który ocenia działanie zgłaszanych przez pacjenta leków rozszerzających oskrzela, regulujących świszczący oddech, ataki nocne, duszności i FEV1 (pomiar funkcji płuc).

Po trzech miesiącach:

  • prawie 9 na 10 pacjentów (88 proc.) odnotowało redukcję objawów nosowych;
  • ponad 6 na 10 pacjentów (62 proc.) zauważyło złagodzenie objawów w obrębie klatki piersiowej;
  • prawie 7 na 10 pacjentów (69 proc.) wykazało zmierzone klinicznie i istotne złagodzenie objawów nosowych;
  • ponad 8 na 10 pacjentów (83 proc.) odczuło istotną klinicznie poprawę wyników kontroli astmy.
Mało znane czynniki wywołujące astmę
Mało znane czynniki wywołujące astmę [10 zdjęć]

Istnieje kilka powszechnie znanych czynników, których astmatycy powinni unikać: forsowne ćwiczenia,

zobacz galerię

Anita Clarke, starszy fizjoterapeuta z Birmingham Regional Severe Asthma Services i członek Brytyjskiego Towarzystwa Chorób Klatki Piersiowej, która prowadziła badania, powiedziała, że płukanie nosa z pewnością może pomóc w zmniejszeniu objawów nosowych i symptomów astmy.

Dwie trzecie pacjentów z ciężką astmą cierpi również z powodu nieżytu nosa. Może to prowadzić do niedrożności nosa i zmusza pacjentów do przyjęcia nieprawidłowych wzorców oddychania, takich jak oddychanie ustami, które naraża gardło na zimne, osuszone powietrze.

Przeczytaj koniecznie

Nieprawidłowy sposób oddychania może sprawić, że objawy astmy będą się nasilać. Często już po pierwszym płukaniu nosa pacjenci czują wyraźną poprawę - mogą łatwiej oddychać, a zmysły węchu i smaku wyostrzają się.

Jest to tania i łatwa do samodzielnego przygotowania terapia, które może zapewnić natychmiastową ulgę w niektórych objawach astmy. Badanie pokazuje, że zapewnia także dodatkowe korzyści, ułatwiając chorym oddychanie przez nos.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza