Trwa ładowanie...

Prostaglandyna

Poród naturalny uznawany jest za najlepszy dla matki i dziecka. W pewnych sytuacjach należy zastosować indukcję porodu, czyli wzniecenie czynności skurczowej macicy za pomocą sztucznych środków, które mają na celu urodzenie noworodka drogą pochwową. Poród indukowany odbywa się dla dobra matki i dziecka niezależnie od etapu ciąży. Jakie są wskazania do indukcji porodu? Czym jest prostaglandyna używana do sztucznego wywołania porodu?

1. Wskazania do indukcji porodu

Wywoływanie porodu związane z ciążą obejmuje:

  • ciążę przeterminowaną – to najczęstsze wskazanie do indukcji porodu; ciąża uznawana za przeterminowaną, to ciąża trwająca ponad pełne 42 tygodnie. Przedłużająca się ciąża stanowi zagrożenie dla dziecka zdolnego do życia pozałonowego;
  • nadciśnienie indukowane ciążą;
  • zahamowanie wewnątrzmacicznego wzrostu płodu;
  • ciążę powikłaną konfliktem serologicznym;
  • przedwczesne odpłynięcie płynu owodniowego.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

2. Co to jest prostaglandyna?

Prostaglandyna jest jedną z metod stosowanych w indukcji porodu. Prostaglandynę podaje się w przypadku niedojrzałej szyjki, ocenianej w skali Bishopa na 5 i mniej punktów. Dzięki tej metodzie, poród nie wydłuża się i nie zwiększa powikłań u dziecka i matki. Podanie prostaglandyny sprawia, że w szyjce macicy wzrasta aktywność kolagenazy – substancji rozbijającej zorganizowaną strukturę kolagenu szyjkowego, powodując hydratację. Prostaglandyny podaje się ogólnie w postaci powolnej infuzji dożylnej lub miejscowo – do kanału szyjki macicy. Żel prostaglandynowy podawany do kanału szyjki macicy powoduje jej dojrzewanie.

Prostaglandyna podana ogólnie działa na macicę silnie naskurczowo, przy czym słabo wpływa na dojrzewanie szyjki macicy. Obecnie trwają badania nad stosowaniem miejscowym i doustnym prostaglandyny. Podanie tej substancji nie jest wskazane po odpłynięciu wód płodowych. Indukcja porodu poprzez podaż prostaglandyn nie może być zastosowana u ciężarnych z astmą oskrzelową, jaskrą, nadczynnością tarczycy, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i ostrymi infekcjami.

Żel z prostaglandynami podaje się do kanału szyjki macicy w przypadku, gdy kobieta nie reaguje na kroplówkę z oksytocyną (naturalny hormon powodujący skurcze macicy i przyspieszający akcję porodową). Żel z prostaglandynami ma przyczynić się do stymulowania szyjki macicy do rozwierania się. By dodatkowo pobudzić rozwieranie szyjki macicy, można stosować masaż palcem – choć z reguły nie jest on zbyt przyjemny dla kobiety. Ostatecznym sposobem wywoływania porodu jest przebicie pęcherza płodowego lub wykonanie cesarskiego cięcia.

Dzieci zbyt długo przebywające w łonie matki są zazwyczaj szczuplejsze od noworodków urodzonych w terminie. Dlaczego? Dzieci zużywają w brzuchu mamy własne zapasy tkanki tłuszczowej. Noworodki urodzone po terminie mają też zazwyczaj dłuższe paznokcie. Ich skóra często się łuszczy – zwłaszcza na stopach i dłoniach – ponieważ mają małą ilość mazi płodowej, która chroni skórę przed wysychaniem. Takie noworodki wymagają uważnej kontroli poporodowej, ale z reguły rozwijają się prawidłowo.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza