Trwa ładowanie...

Promiskuityzm - przyczyny, promiskuizm kobiet i mężczyzn, historia

Promiskuityzm to częste zmienianie partnerów seksualnych, tzw. przygody na jedną lub kilka nocy, bez próby zbudowania relacji emocjonalnej czy związku. Promiskuityzm często przedstawiany jest w filmach i serialach, gdzie spotyka się z różnymi reakcjami ze strony społeczeństwa. Co warto wiedzieć o promiskuityzmie?

Zobacz film: "Sadomasochizm"

spis treści

1. Co to jest promiskuityzm?

Promiskuityzm (promiskuizm) oznacza kontakty seksualne z przypadkowymi i często wymienianymi partnerami. Są one pozbawione uczuć i służą jedynie zaspokojeniu potrzeb seksualnych bez zawierania związku czy głębszych relacji.

Zwykle promiskuizm występuje u singli, ale zdarza się również w związkach otwartych. Kontakty tego typu mogą być związane z uzależnieniem od seksu lub zaburzeniami psychicznymi.

2. Przyczyny promiskuityzmu

Czynniki, które mogą (ale nie muszą) prowadzić do promiskuityzmu to:

 • zaniżona samoocena,
 • niedojrzałość emocjonalna,
 • trudności w radzeniu sobie ze stresem,
 • nieudane doświadczenia seksualne,
 • traumy z przeszłości,
 • problem z okazywaniem uczuć,
 • chęć zemsty za zawody miłosne,
 • strach przed związkiem,
 • bardzo wysokie libido,
 • chęć odzyskania seksualności,
 • chęć sprawdzenia się.

Niektórzy badacze są zdania, że promiskuizm może być sposobem na sprawdzenie się w łóżku i zdobycie pewności siebie. Zdarza się, że mężczyźni podejmują wyzwania z samymi sobą, by spotkać się z kobietami różnych narodowości i z odmiennych przedziałów wiekowych.

Niektórzy racjonalizują częsty seks z różnymi osobami jako poszukiwania wymarzonej partnerki lub partnera. Znacznie częściej promiskuityzm stanowi jednak formę ucieczki od codziennych problemów, nadmiaru stresu i traum z przeszłości.

Zobacz także:

3. Promiskuityzm u kobiet i mężczyzn

Niestety postrzeganie promiskuityzmu różni się w zależności od płci. Kobiety, które podejmują częste kontakty seksualne są odbierane negatywnie i przypisuje się im wielorakie zaburzenia, na przykład uzależnienie od seksu.

Natomiast mężczyźni regularnie zmieniający partnerki rzadko spotykają się z krytyką ze strony społeczeństwa, wręcz cieszą się uznaniem za duże doświadczenie i możliwość udzielania rad.

Kobiety często słyszą wiele wulgarnych i obraźliwych słów, a ich otoczenie wykazuje niezrozumienie dla uprawiania seksu bez zawierania głębszych relacji emocjonalnych. Pomimo rewolucji seksualnej promiskuityzm kobiet nadal przez wiele osób traktowany jest jako powód do wstydu i dowód na pozbycie się zasad moralnych.

W społeczeństwach konserwatywnych seks z wieloma partnerami jest postrzegany pejoratywnie, ponieważ uniemożliwia zbudowanie trwałego związku i wspólne wychowanie dzieci.

4. Historia promiskuityzmu

Postrzeganie promiskuityzmu zmieniało się wraz z upływem czasu. W starożytności (szczególnie na terenie Grecji, Rzymu, Indii czy Chin) uważano, że promiskuizm jest całkowicie naturalny dla mężczyzn. Jednocześnie kobieta nie mogła uprawiać seksu aż do dnia ślubu, a potem musiała być wierna swojemu mężowi.

Żonaci panowie mogli wchodzić w relacje seksualne z kim chcieli, nawet jeżeli ich wybranka była temu przeciwna. Sytuacja ta została opisana między innymi w mitologii greckiej, gdzie Odyseusz wielokrotnie dopuszczał się zdrady, a Penelopa uważała to za zupełnie naturalne zachowanie, mimo że sama musiała być wierna.

Występki mężczyzn były ignorowane, jeżeli posiadał on syna, w przeciwnym razie spotykały się z publicznym potępieniem. W następnych wiekach promiskuityzm również występował, ale był coraz gorzej postrzegany.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza