Trwa ładowanie...

Proktolog - kim jest i czym się zajmuje

Proktolog jest jednym z tych specjalistów, do których mnóstwo ludzi wstydzi się pójść, pomimo nieprzyjemnych dolegliwości, które często uprzykrzają codzienne funkcjonowanie. Lekarz ten tymczasem może szybko pomóc rozwiązać problemy ze zdrowiem - czasem jedna wizyta wystarczy, aby wieloletnie dolegliwości minęły. Wizyty u proktologa mogą mieć także znaczenie w przypadku diagnostyki nowotworowej. Zobacz, kim jest proktolog i dlaczego warto się do niego zgłosić.

Zobacz film: "Czym jest choroba hemoroidalna?"

spis treści

1. Kim jest proktolog?

Proktolog to specjalista, ktory zajmuje się przede wszystkim chorobami końcowego odcinka przewodu pokarmowego, a więc odbytnicy, kanału odbytu i samego odbytu. Jego praca polega na diagnozowaniu i leczeniu przede wszystkim takich schorzeń, jak:

 • choroba hemoroidalna
 • ropień okołoodbytniczy
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego
 • szczelina odbytu
 • nowotwory odbytu i jelita grubego

Wizyta u proktologa jest jedną z ostatnich, na które pacjenci mają ochotę, niemniej jednak jest to bardzo ważne, aby w przypadku wystąpienia niepokojących dolegliwości odwiedzić lekarza rodzinnego lub gastrologa, który następnie wypisze skierowanie na konsultację proktologiczną.

2. Kiedy warto zgłosić się do proktologa?

Dolegliwości ze strony końcowego odcinka przewodu pokarmowego najczęściej objawiają się w postaciu bólu, pieczenia czy swędzenia. Może to znacznie obniżyć jakość życia i być przyczyną dyskomfortu fizycznego i psychicznego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Najczęściej zgłaszane przez pacjentów objawy, to:

 • przewlekłe zaparcia lub biegunki
 • nawracające i uporczywe wzdęcia
 • bolesne wypróżnianie się lub uczucie niepełnego wypróżnianie
 • obecność krwi lub śluzu w stolcu
 • pieczenie lub świąd w okolicy odbytu

3. Diagnostyka proktologiczna

Bardzo ważnym elementem diagnostycznym jest szczegółowy wywiad lekarski, określenie historii chorób i uwarunkowań genetycznych. Następnie proktolog wykonuje badanie fizykalne per rectum, czyli palcami bada odbytnicę i końcowy fragment jelita grubego. To zwykle bardzo krępuje pacjentów, jednak jest podstawowym elementem diagnostycznym. Na podstawie badania per rectum lekarz może mieć już pierwsze podejrzenia co do przyczyny schorzenia.

Podczas wizyty należy szczegółowo określić swój styl życia i rodzaj prowadzonej diety. W przypadku konkretnych podejrzeń lub niespecyficznych objawów, proktolog może zlecić jedno z następujących badań:

 • kolonoskopię - badanie to polega na wprowadzeniu do jelita grubego przez odbyt rurki zakończonej kamerką. Umożliwia obejrzenie całego jelita grubego i wykrycie ewentualnych zmian. Kolonoskopia pozwala także na przeprowadzanie wielu zabiegów, mających na celu wyleczenie chorób jelita grubego.
 • anoskopia - badanie, przeprowadzone przy pomocy specjalnego wziernika. Pozwala ocenić stan końcowego odcinka odbytnicy i kanału odbytu
 • rektoskopia - badanie podobne do poprzedniego, z tą różnicą, że wziernik wprowadzany jest nieco głębiej, dodatkowo możliwe jest pobranie wycinka do badań histopatologicznych.

Oprócz badań endoskopowych proktolog może zlecić także wykonanie USG przezodbytnicze i prześwietlenie jelita grubego. Pomocne są także badania krwi, kału oraz testy na obecność tzw. krwi utajonej.

4. Leczenie proktologiaczne

W zależności od zdiagnozowanego schorzenia różni się metoda leczenia. Niektóre choroby proktologiczne, takie jak choroba hemoroidalna, można zwalczyć przy pomocy środków dostępnych w aptece - maści, kremów, tabletek czy czopków. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy niezbędna okazuje się operacja lub zabieg chirurgiczny.

Najbardziej złożone leczenie dotyczy nowotworów, ponieważ wówczas łączy się leczenie chirurgiczne, farmakologiczne oraz chemioterapię.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza