Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Program terapeutyczny stwardnienia rozsianego

W czerwcu 2010 r. Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego złożyło do ministra zdrowia wniosek o rozszerzenie programu terapeutycznego osób cierpiących na tą chorobę. Są szanse na to, że ich postulaty zostaną częściowo spełnione.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Czym jest stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane to choroba o podłożu autoimmunologicznym, polegająca na postępującej degeneracji ośrodkowego układu nerwowego. Dochodzi do niej, gdy komórki układu odpornościowego atakują komórki otoczki mielinowej włókien nerwowych. Z czasem również same włókna ulegają zniszczeniu. W konsekwencji u chorego pojawiają się takie objawy, jak zaburzenia koordynacji, niedowłady kończyn, osłabienie siły mięśniowej, kurcze mięśni, trudności z poruszaniem się i wiele innych. Nie istnieje obecnie leczenie przyczynowe tej choroby. Można leczyć jedynie jej objawy, a także spowalniać jej rozwój.

2. Leczenie stwardnienia rozsianego w Polsce

W Polsce osoby kwalifikujące się do programu terapeutycznego stwardnienia rozsianego leczone są lekami immunomodulującymi. Dotychczas tej formie terapii poddawane były jedynie osoby poniżej 16 i powyżej 39 roku życia. Sam program zaś trwał 36 miesięcy, podczas gdy we wszystkich innych krajach Unii Europejskiej leczenie trwa tak długo, jak przynosi ono efekty. W Polsce z terapii korzysta zaledwie 7-8% chorych, co stanowi najniższy odsetek w całej Unii.

3. Zmiany w programie terapeutycznym

Chociaż nie uda się zdjąć ograniczeń czasowych z programu terapeutycznego (jak to postulowało Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego), jednak najprawdopodobniej zostanie on wydłużony do 60 miesięcy u pacjentów, którzy dobrze reagują na leczenie. Co więcej, zniesione będą również ograniczenia wiekowe chorych kwalifikowanych do leczenia. Dodatkowo w opracowaniu jest drugi program terapeutyczny, który zakłada leczenie stwardnienia rozsianego przy pomocy przeciwciała monoklonalnego. Taka forma terapii sprawdza się w 70% przypadków i prowadzi do spowolnienia rozwoju choroby u osób z jej rzutowo-remisyjną postacią. Jej minusami są jednak wysokie koszty oraz zwiększone ryzyko wystąpienia postępującej wieloogniskowej encefalopatii. Istnieją jednak szanse na stworzenie takiego programu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Spirulina a stwardnienie zanikowe boczne
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza